Čistota je základní podmínkou zdravé a krásné pleti. A pouze důkladně vyčištěná pleť může plně využít účinné látky, které jí dodáváme pečujícími kosmetickými přípravky. Přinášíme návod, jak při čištění a odličování pleti správně postupovat.
Krok č. 1: Odlíčení očí
Pokud si líčíte oči, začíná večerní čištění pleti jejich odlíčením. K tomu je třeba použít speciální, nemastný a velmi šetrný odličovač určený na jemné oční partie.
Postup: Kosmetické tamponky namočte vlažnou vodou, zlehka vyždímejte a naneste na ně pár kapek očního odličovače. Pak je přiložte na zavřené oči, jemně poklepejte přes řasy, aby řasenka měla chvilku čas se rozpustit. Poté stahujte tamponky směrem dolů. Následně je otočte čistou stranou a stáhněte zbytky řasenky pod očima směrem od vnějšího koutku k nosu.
Doporučení odborníků: „Při opačném pohybu tamponku od středu směrem ven se vytvářejí zbytečné vrásky. Pozor i na kroužení tamponkem po očích, při kterém se lámou řasy a neprospívá to ani jejich růstu – často pak rostou šikmo. Proto je nutný pohyb tamponku směrem dolů,“ upozorňuje kosmetička Nikol Bárová z české kosmetické značky Essenté, která se zabývá vývojem a výrobou tzv. kosmeceutik, což jsou přípravky na pomezí kosmetiky a léčivých přípravků.
Tip: Essenté Jemný odličovač očí je velmi šetrný a nemastný odličovač očí určený k odlíčení a odstranění zbytků make-upu a řasenky. Je maximálně citlivý vůči pleti očního okolí a nezpůsobuje podráždění pokožky. Neobsahuje žádnou olejovou složku a je tak vhodný i k odličování prodloužených řas a jejich další úpravě.
Krok č. 2: Čištění pleti, krku a dekoltu
Po odlíčení očního okolí následuje důsledné čištění pleti obličeje, krku a dekoltu.
Postup: Navlhčete pokožku vlažnou vodou a krouživým pohybem vmasírujte vhodnou čisticí emulzi. Opláchněte vodou, a pokud cítíte, že vše ještě není odlíčeno a vyčištěno, znovu celý postup zopakujte.
Doporučení odborníků: „Pro pleť je nejlepší hloubkové čištění, které rozpustí všechny nečistoty na povrchu i v pórech. Pleť je tak připravena vstřebávat další výživu. Mnoho žen chybuje v tom, že používá odličovací přípravky, které působí jen na povrchu. Takový přípravek sice zbaví pokožku nečistot, ale zároveň je i tamponkem zatlačí dovnitř pleti. Výborných výsledků lze dosáhnout s přípravky s obsahem AHA kyselin, které dokážou pleť vyčistit skutečně do hloubky,“ říká Martina Košťálová z české kosmetické značky Essenté.
„Oblíbeným produktem určeným k čištění pleti jsou také micelární vody. Micely v nich obsažené na sebe jako magnety navážou zbylé nečistoty. Při pravidelném používání micelární vody nezapomeňte na závěr pleť vždy důkladně opláchnout vodou, aby micely s navázanými nečistotami nezůstávaly na pleti a nezpůsobovaly kosmetické problémy,“ upozorňuje Denisa Jasinská z české kosmetické značky Essenté.
Tip 1: Essenté Mycí emulze s AHA kyselinami je odličovací přípravek s mírným obsahem AHA kyselin. Výborně čistí a zvláčňuje pokožku a díky obsahu mandlového oleje dodává pleti pocit hebkosti. Kyselina mléčná odstraňuje odumřelé buňky pokožky, čímž pomáhá uvolnit ucpané póry, a předcházet tak tvorbě zánětů. Čisticí emulze podporuje přirozené obranné mechanismy pokožky a chrání před dehydratací.
Tip 2: Essenté Micelární voda 3v1 je komfortní způsob důkladného čištění pleti v jednom kroku. Hydratační micelární voda je velmi šetrná a zároveň maximálně efektivní. Díky technologii micel účinně čistí pleť, aniž by bylo nutné drhnutí, které by mohlo mechanicky narušit ochrannou vrstvu pleti. Micely, pocházející z olivového oleje, fungují jako magnet, který přitáhne a obklopí zbytky make-upu, nečistot a mastné částečky, jež zůstávají na pleti. Hydratační micelární voda spojuje účinky čisticího pleťového mléka, odličovače očí a pleťové vody.
Krok č. 3: Očista pro celé tělo
Klasické sprchové gely můžou pokožku vysušovat, proto jsou lepším řešením sprchové oleje.
Postup: Malé množství oleje aplikujte na vlhkou pokožku. Olej nepění, ale smícháním s vodou vytvoří na těle jemnou mléčnou emulzi. Tu následně krátce opláchněte.
Doporučení odborníků: „Sprchové oleje jsou vhodné pro dospělé i pro děti. Při aplikaci vytvářejí na pokožce jemný bílý nepěnivý film. Pěnivé látky v klasických přípravcích vysušují pokožku a nejsou vhodné pro atopiky. Sprchové oleje můžete použít i k vanové koupeli. Teplota lázně by ale neměla překročit 36 °C, protože vyšší teplotou se snižuje efekt zpětného promaštění,“ doporučuje Martina Košťálová z české kosmetické značky Essenté.
Tip: Essenté Sprchový micelární olej je kombinace velmi jemného a účinného čisticího přípravku a zároveň pečujícího oleje určeného pro všechny typy pleti. Efektivně a šetrně odstraňuje nečistoty i voděodolný make-up a současně pečuje o pokožku. Hodí se zejména pro zklidnění citlivé a přesušené pleti, ale také jako sprchový olej po opalování.
Krok č. 4: Stop akné
Problematická nebo mastná pleť se sklonem k akné vyžaduje specifickou péči. Účinnou pomocí jsou speciální čisticí gely, séra a boostery.
Postup: Špičkami prstů naneste malé množství čisticího gelu na navlhčenou pleť a krouživými pohyby jemně masírujte. Zaměřte se zejména na oblasti náchylné k tvorbě akné. Vyhněte se okolí očí. Poté opláchněte vlažnou vodou.
Po vyčištění pleti naneste potřebné množství boosteru na požadovaná místa, ještě před použitím krému, a rozetřete.
Doporučení odborníků: „Se zánětlivými procesy v kůži si dobře poradí speciální boostery. Obsahují aktivní látky, jako je D-panthenol, kyselina salicylová, seboclear MP nebo urea, díky nimž dokážou ničit zánětlivé procesy už v zárodku. Boostery dokážou stimulovat buněčnou aktivitu, podporují regeneraci kůže, chrání kožní bariéru a zklidňují a zjemňují pokožku,“ vysvětluje Denisa Jasinská.
Tip 1: Essenté Čisticí gel s AHA kyselinami 3% s vyšším obsahem AHA kyselin je perfektním začátkem správné péče o problematickou a aknózní pokožku. Kyselina mandlová, obsažená v produktu, odstraňuje odumřelé buňky, čímž pomáhá uvolnit ucpané póry, a předcházet tak tvorbě zánětů. Seboclear MP reguluje kožní mikroflóru, efektivně odstraňuje nečistoty v pleti a optimalizuje vzhled pokožky. Čisticí gel snižuje tvorbu kožního mazu, podporuje přirozené obranné mechanismy pokožky a chrání před dehydratací.
Tip 2: Essenté Aktivní booster při akné přináší rychle viditelné výsledky. Ničí zánětlivé procesy v samém zárodku, problematické oblasti ihned zklidní, reguluje tvorbu kožního mazu a podporuje regeneraci pleti. Velmi dobře se vstřebává, na pokožce nezanechává mastný film.
Krok č. 5: Ranní očistný rituál
Postup: Ráno po probuzení pleť obličeje, krku a dekoltu opět vyčistíme mycí emulzí. Pokožku nejprve navlhčíme vlažnou vodou a potom krouživým pohybem konečků prstů vmasírujeme emulzi. Následně opláchneme vodou.
Doporučení odborníků: „Co se týče čištění, platí pro pleť to samé, co pro zuby – povinné je čištění ráno i večer. V noci se totiž usazuje na pokožce maz, který spolu se zrohovatělými zbytky kůže ucpává póry, a ty je třeba udržovat stále průchodné, aby pokožka mohla dýchat,“ upozorňuje kosmetička Nikol Bárová z české kosmetické značky Essenté.
Tip: Essenté Mycí emulze s AHA kyselinami je mycí emulze, která doslova probudí pleť. Vyčistí ji, zvláční, a navíc ji můžete použít místo sprchového gelu. Díky obsahu mandlového oleje dodá pleti pocit hebkosti, kyselina mléčná odstraní odumřelé buňky pokožky.
Další zajímavý článek – Pravidla správného čištění pleti – si můžete přečíst zde.