Jak se zbavit akné – rady, co fungují

Akné patří k nejhorším kosmetickým strašákům, které dokážou pořádně zamávat i s tím nejstabilnějším sebevědomím. Nepříjemnému dermatologickému problému lze naštěstí aktivně předcházet, stačí vědět, jak na to!

Akné? Ach ne!

Český spisovný název trudovitost se pro kožní onemocnění acne vulgaris používá méně často, postižení si zpravidla nespisovně povzdechnou, že se jim dělají „beďary“ či „uhry“. Za červené vřídky na pokožce, které se vyskytují kolem vyústění mazových žláz, může právě akné.

Rudý majáček puberty

Akné vzniká zánětem či ucpáním vývodů mazových žláz a trápí až 85 % mladistvých. Bývá rudým majáčkem nadcházející puberty a vyhne se mu málokterý dospívající, protože v této době u obou pohlaví stoupá produkce mužských hormonů. Hormonální bouře utichají někdy až po deseti letech, ovšem některé lidi projevy akné obtěžují po celý život. Přestože na tato téma byly napsány stohy článků a publikací, většina postižených se dopouští stále stejných chyb.

Jak na akné

Co způsobuje akné?

Primární příčinou vzniku akné je ucpání mazové žlázy. Hromadění mazových a potních výměšků bez možnosti volného průchodu na povrch kůže totiž vytváří živnou půdu pro vznik zánětu. Známých spouštěčů akné, které se i často vzájemně kombinují, je mnoho. Patří sem především hormonální výkyvy (menstruační cyklus, puberta…), ale i podráždění kůže (např. škrábání způsobuje zánět kůže) či nevhodná nebo nedostatečná péče o pleť.

V pórech se tvoří Propionibacterium acnes, anaerobní bakterie způsobující akné, příčinou nepříjemného problému může být i přemnožení drobného roztoče demodexu. Často jsou ovšem na vině i nevhodné stravovací návyky (hlavně přemíra tučných, ostrých, sladkých nebo kořeněných jídel) a také dlouhodobý stres nebo rozčilení. Akné může způsobit i požívání anabolických steroidů, léčiv obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny, stejně jako chronické požívání amfetaminů apod.

Není akné jako akné

Z několika snadno zamaskovatelných černých teček a červených pupínků se ještě nikdo nezbláznil, i když nejistí dopívající vidí sebemenší vadu na svém vzhledu stonásobně zvětšující lupou. Rozbujelé akné s obrovskými boláky, po nichž zůstávají jizvy, však může být zdrojem depresí a komplexů méněcennosti. Kožní lékaři nasazují léčbu po důkladném rozboru stavu akné u každého nemocného. K dispozici mají řadu preparátů zevních i k vnitřnímu užívání, laserovou i fototerapeutickou léčbu. Vše je třeba řešit individuálně, protože univerzální řešení neexistuje.

Pupínky nevymačkávejte!

Zpravidla první, co člověka při pohledu na akné napadne, je zaútočit na pupínek prsty a vymáčknout ho. Zadržte! Čištění pórů patří jen do rukou kosmetiček, laik by se boláčků neměl dotýkat, a už vůbec ne neumytýma rukama. Červeným pupínkům navíc nejvíc ze všeho pomůže naprostý klid, v jehož rámci obličej dvakrát denně jemně zbavíte špíny a mastnoty. Čištění ani odmašťování ale nepřehánějte, kůže někdy reaguje zvýšenou tvorbou mazu.

Tip navíc: Povlak na polštář perte minimálně jednou týdně, nejlépe při teplotě 90 °C!

Ošetření Essenté projevy akné výrazně zmírní

Citlivé pleti s mírnou až těžkou formou akné, problematické pleti a pleti náchylné k zarudnutí a podráždění pomůže speciální kosmetické ošetření přípravky ESSENTÉ Acne Care. Jaký je jeho výsledný efekt? Především rychlé zklidnění podrážděné pokožky, výrazná pomoc s odezněním příznaků akné, redukce tvorby kožního mazu, zmírnění zánětů, odstranění černých teček, stažení pórů, sjednocení barvy pleti, obnova ochranné kožní bariéry a posílení přirozené imunity pokožky.

A jak na domácí péči o aknózní pleť? Inspiraci najdete například v našem dalším článku 5 kosmetických pomocníků, s nimiž se zbavíte akné.

Zákopová válka s akné

Na většinu kožních problémů i na akné platí zdravá strava a správně fungující metabolismus. Do jídelníčku proto zařaďte zakysané mléčné produkty, bylinné čaje na čištění krve, ovoce, zeleninu, a naopak zapomeňte zejména na uzeniny, smažené a ohřívané pokrmy, polotovary, kávu, sladkosti, bílou mouku a alkohol. Tlusté střevo osídlené kolonií prospěšných bakterií, zejména laktobacilů, správně funguje a na kůži se to projeví. Ne náhodou bývá akné spolu se zácpou důsledkem léčby antibiotiky, která bohužel nerozlišují „hodné“ bakterie od těch „zlých“. Zde pomohou laktobacily z lékárny.

Zkuste akné vypotit

Aerobní cvičení doprovázené pocením zlepší náladu, zvýší kondici, sníží číslo na váze a pomůže také stavu pleti. Ovšem za předpokladu, že ihned po sportu následuje sprcha a důkladné smytí potu i nečistot!

Pozor – pupínky mohou být nakažlivé!

Ne, není to mýtus, některý typ akné může být nakažlivý! A to zejména v případech, kdy se poraněná pokožka dostane do kontaktu se stopami bakterií či krve například na ručníku.

Zrádná zkrášlovadla

Koupila jste si nový krém nebo make-up a objevilo se akné? Pak přípravek nejspíše obsahuje součásti, které vám ucpávají póry. Pryč s ním a hledejte osvědčené nemastné prostředky pro problematickou pleť. Večerní pečlivé a šetrné odlíčení je v tomto případě nutností! Vyzkoušejte například Essenté Čistící gel s AHA kyselinami 3 %. Tento čisticí gel s vyšším obsahem AHA kyselin je perfektním začátkem správné péče o problematickou a aknózní pokožku.

Domácí péče o pleť s akné

Pokud požadujete viditelné výsledky při léčbě akné, vyzkoušejte také aktivní, vysoce koncentrovaný Aktivní booster při akné od značky Essenté, který je určen mimo jiné jako účinná prevence tvorby zánětlivých procesů. Skvěle ho doplní zklidňující krém Acne Control Cream stejnojmenné značky, jenž mimo jiné reguluje nadměrnou tvorbu kožního mazu a zmatňuje pleť. Jeho hlavní předností je schopnost předcházet tvorbě zánětlivých ložisek a viditelné zlepšení struktury pokožky.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*