Velký seznam rad, jak bojovat proti vráskám

Vrásky jsou naším úhlavním nepřítelem. Proto je anti-aging péče tématem, které nejspíš v určitém věku zaujme každou ženu. A co si pod ním představit? Pestrou paletu všeho, co můžeme udělat pro to, aby naše pleť vypadala déle mladá, svěží a především zdravá. Zde je velký návod, jak si udržet krásnou pleť v jakémkoliv věku!
péče-o-pleť-essenté
“Stárnutí je přirozený proces, který čeká na každého z nás. Někoho možná překvapí, že jeho první známky se na pleti začínají objevovat už před třicátým rokem. Proto je tak důležité začít se starat o pokožku včas – tedy mnohem dříve, než dnes ženy běžně činí. Do kosmetických salonů totiž zatím nejčastěji míří čtyřicátnice a starší ženy,” upozorňuje kosmetička Yveta Hájková a hned přidává spoustu praktických rad:

1. Vrásky mají rády sluníčko

Na to, v jakém stavu se nachází naše pleť, má z velké části vliv okolní prostředí, naše životospráva (především složení stravy, kouření, čas věnovaný spánku, stres atd.) a také míra opalování.

“Když se každé léto vystavíme sluníčku bez toho, abychom použily ochranné prostředky, bude to mít své přirozené následky. Sluneční záření má totiž velký vliv na pleť a její stárnutí – mladé dívky a ženy ale tuto skutečnost často podceňují, protože chtějí být “čokoládové”. Pokud ale při opalování nevolíme dostatečně vysoký ochranný faktor, pleť si to dobře pamatuje a později nás překvapí nežádoucími změnami, které bohužel bývají dost často nevratné. Ano, sluníčko kvůli vitamínu D potřebujeme, ale vždy je nutné chránit pleť krémem s patřičným faktorem – proto doporučuji používat po celý rok přípravky se SPF 15, přes léto pak se SPF 30 až 50,” doporučuje Yveta Hájková.

Kosmetička zároveň připomíná – krém s vyšším faktorem nezapomeňte přibalit, i když míříte na hory. Spousta lidí má totiž podle ní používání ochranného faktoru spojeno pouze s létem, zimní ochranu před slunečním zářením ovšem rovněž není radno podceňovat.

Navíc – v kvalitních přípravcích není obsažen jen UV faktor, ale i další ochranné a podpůrné látky. Pleť je zkrátka nutné chránit před slunečním zářením po celý rok.

2. Diety a dehydratace způsobují hluboké vrásky

Stejně tak je důležité myslet na dodržování pitného režimu – ano, i naše pleť může žíznit. A to zvenčí i zevnitř. Nezapomínejme proto na dostatek tekutin (zejména čiré vody) a hydrataci pleti pomocí kvalitních kosmetických přípravků. Nedostatečná hydratace vede k dřívějšímu vzniku hlubokých vrásek!

A ty vznikají velice často i v případě, když rapidně zhubnete, protože laicky řečeno – když se tuková tkáň v podkoží rychle odbourá, kůže se začne prolamovat a vrásky tak vznikají mnohem rychleji.

3. Začněte se starat o pleť už před třicítkou, ve čtyřiceti je pozdě!

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje stav naší pleti, je úroveň péče, kterou jí věnujeme. Je-li nedostatečná, můžeme si přivodit vrásky a stárnutí pleti mnohem dříve.

“Je důležité dopřát si jednou za měsíc odborné základní ošetření v kosmetickém salonu, ale stejně tak je podstatné používat vhodné domácí přípravky na pleť i doma. Jen tak můžeme očekávat patřičný efekt. Anti-aging péče je určena pro každodenní domácí ošetření pleti a zkušená kosmetička vám ji vždy doporučí přímo na míru. O tom, že je lepší volit produkty jedné značky, netřeba mluvit – lépe se kombinují, protože jejich aktivní látky se vzájemně doplňují,” radí Yveta Hájková a přidává vysvětlení, jaké stupně stárnutí pleti se vlastně rozlišují:

První stupeň stárnutí pokožky: mimické vrásky

Vznikají kontrakcí svalů a objevují se kolem 25 až 35 let, kdy se začíná projevovat snížená tvorba kožního mazu a zvýšená dehydratace. S přibývajícím věkem se pleť stává k těmto projevům náchylnější. Suchá pleť stárne rychleji, mastná je více hydratovaná.
A pozor: od 25. roku života nám ubývá kolagen v pleti, která postupně ochabuje, o 1 % ročně!

Druhý stupeň stárnutí pokožky: elastotické vrásky

Způsobuje je povadnutí spodní výstelkové vrstvy kůže, tzv. škáry, a zpomalená produkce kolagenu, a to kolem čtyřicátého roku a později. Postupně dochází k degeneraci kožních vláken, vytrácí se kolagen a elastin. To pak vede k povolení pojivové tkáně, která už není tak pružná, snižuje se i její objem, a tím je narušena stavební struktura pleti. Pokožka je také náchylnější k tvorbě kapilár, pleť bývá často hrubší, vrásky jsou znatelnější, zkrátka pokožka ztrácí svůj mladistvý vzhled. Proto je nutné podpořit tvorbu kolagenu a pleť maximálně hydratovat,

V této fázi dokážou zkušené kosmetičky stárnutí a jeho následky zmírnit a oddálit nejen svou péčí, ale i tím, že poučí klientky, jak by se měly o svou pleť každodenně správně starat.

Třetí stupeň stárnutí pokožky: atrofické vrásky

Objevují se kolem padesátého roku, kdy přichází “velká válka” hormonů spojená s přechodem atd.
Ženy v tomto období často prvně zkoušejí aplikace botoxu, hyaluronových výplní, ale také objevují účinky kosmetických přípravků s peptidy (více se o nich dočtete zde).

Čtvrtý stupeň stárnutí pokožky: gravitační vrásky

Ty přicházejí ve věku kolem šedesáti let v podobě degenerace kůže, která už kolagen a elastin téměř neobsahuje, pleť je ochablá a povislá. Nastává období liftingů nebo plastik.

4. Botox versus peptidy

“Někdo botox zavrhuje, v medicíně ale má tato látka v současnosti široké využití. Při kosmetických zákrocích se používá rafinovaný a aplikuje se v kontrolovaných dávkách. Výsledkem je “umrtvení” svalu, kdy už nedochází k jeho kontrakci. Mozek totiž vysílá signály do nervových zakončení, a ty vedou impulsy do svalů, aby se svraštily. Když se mezi kůži, nervové zakončení a sval aplikuje botox, mozek sice vyšle signál, ale ten narazí na botox, takže ke svalu nedojde a ten se nesmrští. Kůže se neprolamuje, nevznikají kontrakce, a tedy ani vrásky. Botox zkrátka dokáže déle udržet mladistvou pleť. Jeho působení se udává kolem šesti měsíců,” vysvětluje Yveta Hájková.

Neinvazivní variantou botoxu jsou pak přípravky s peptidy, konkrétně novinka na našem trhu SNAP-8™. “Peptidy jsou naší pleti vlastní, takže je kůže ochotně přijímá. SNAP-8™ se chová jako izolant, který blokuje přenos nervových vzruchů. Působí tedy na přerušení nervových spojení podobně jako botox. Přípravky obsahující tuto látku se dají aplikovat na stejná místa jako botox – na čelo, kolem očí, nad horním rtem a kolem rtů – a to dokonce dvakrát denně. Nástup efektu je viditelný přibližně po měsíci, tedy ne jako u botoxu okamžitě, ale pozvolna. Nevýhodou botoxu je určitá strnulost. Tím, že nedokážete ovládat některý sval, vytrácí se mimika a přirozenost výrazu. To u krému se SNAP-8™ nehrozí, zároveň neděláte nevědomé pohyby, při nichž vrásky vznikají,” upozorňuje Yveta Hájková.

Snížením kontrakcí pak podle průzkumů dochází k redukci vrásek.

A ještě trochu čísel: klinická studie prokázala konkrétně u Essenté Expres krému proti vráskám (obsahuje maximální množství 10 % SNAP-8™) redukci vrásek až o 63 % během 28 dnů pravidelného používání při aplikaci 2x denně.

5. Udělejte si z péče o pleť každodenní rituál, vyplatí se to

A jak by měla vypadat správná každodenní domácí péče o pleť? Yveta Hájková doporučuje následující postup:

⇒ Základem všeho je čištění. Ráno i večer pleť nejprve očistěte mycí emulzí s AHA kyselinami, večer pak nezapomeňte na odličovač očí, ideálně nemastný.

 Na místa, kde vznikají vrásky, či jako prevenci, použijte krém s peptidy.

 Na řadě je hydratace například v podobě vitalizačního krému nebo aktivního liftingového krému, který rovněž obsahuje peptidy (3 %) a je vhodný při prvních známkách stárnutí pleti.

Je-li vám více než třicet let, nezapomeňte večer na hydrataci v podobě liftingového boosteru. Novinkou na trhu je také hyaluronový booster.

 Přes den vždy myslete na UV ochranu. V létě používejte krémy se SPF 30 a vyšším, přes rok stačí SPF 15.

A na základní krém můžete použít BB krém ve správném odstínu, obsahujícím hydratační a další aktivní účinné látky.

6. Dopřejte si liftingové ošetření v salonu

Liftingové ošetření je takové, při kterém kosmetička spojí své umění s náležitými aktivními látkami. Výsledkem je zdravý a především mladistvý vzhled.

A jak takové ošetření probíhá? Kosmetička nejprve vaši pleť očistí cleanserem, pak provede hloubkové čištění, případně upraví a depiluje nežádoucí chloupky. Následuje lehká relaxační masáž a pak peeling – anti-aging s kyselinkami, který efektivně působí na vrásky. V případě citlivé pleti či kuperózy je ovšem šetrnější provést enzymatický peeling. Následuje aplikace liftingového boosteru a liftingové masky, kterou kosmetička překryje fólií, aby došlo k potřebné termoreakci a aktivní látky mohly působit do větších hloubek kůže. Na závěr se aplikuje liftingový krém a přípravek se SPF 15. Hotovo. Jste krásná a můžete vyrazit za zábavou…

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*