Obličejová jóga – 5 minut denně oddálí stárnutí  

Znáte efektivní, a přitom časově nenáročný způsob, jak zpevnit svaly v obličeji, zmírnit či zcela odstranit vrásky a projasnit si pleť? Tak právě takhle působí obličejová jóga. Stačí 5 minut cvičení denně a už po týdnu na vás může hledět ze zrcadla omládlá a prozářená tvář.

face yoga depositphotos.com

Náš obličej prozradí, co jíme, pijeme, zda se stresujeme, jaký vedeme životní styl. Rychle se na něm projeví příliš razantní diety, kdy podkožní tuk zmizí i z míst, kde je žádoucí. Anebo dlouhodobý nedostatek spánku, jehož výsledkem jsou otoky a typické tmavé stíny pod očima. 

Pro krásný a mladistvý vzhled obličeje je samozřejmě důležitý vhodný výběr kosmetických přípravků a důslednost v jejich používání. Novinkou posledních let je pak obličejová jóga, při které se pravidelně procvičují obličejové svaly. 

Obličejová jóga pro Evropanky je specifická

Herečka, moderátorka a lektorka obličejové jógy Marta Dřímal Ondráčková se s touto metodou poprvé seznámila před 10 lety. Tehdy byla v angažmá v Jihlavském divadle. Hrála na malém jevišti, kde byla s diváky opravdu ve velmi těsném kontaktu. A uvědomila si, jak moc záleží na tom, aby její obličej působil vždy hezky a příjemně, a zachoval si, pokud možno co nejdéle, mladistvý výraz a vzhled. 

První informace o obličejové józe se dozvěděla od kolegyně, herečky Zdeňky Žádníkové. Jednalo se o pár základních cviků, které začala cvičit. Postupně si však začala o této zajímavé metodě zjišťovat více. A rozhodla se absolvovat kurz u Fumiko Takatsu – guru obličejové jógy. Jenže po čase jí tenhle způsob cvičení přestal vyhovovat.

„Škola je totiž zaměřená na asijské ženy, a ty mají svaly v obličeji nastaveny trochu jinak než my, Evropanky. Hlavně v oblasti očí je to u nás náročnější. Proto jsem si udělala vlastní systém s názvem Udrž ksicht. V něm kombinuju cvičící i masážní techniky pro denní rutinu evropských žen,“ říká herečka, moderátorka a lektorka obličejové jógy Marta Dřímal Ondráčková.

Obličejová jóga je přirozená alternativa botoxu

Každý z nás má jiný obličej. Liší se stavbou kostí, které udávají jeho tvar – někdo má kosti jemné, jiný hrubší, to vše ovlivňuje výsledný vzhled obličeje.

Samozřejmě ve chvíli, kdy s obličejovou jógou začínáme, záleží na „startovním“ vzhledu obličeje. Pokud se jedná o atrofii, erozi kůže, kdy už je vráska do obličeje trvale zapsaná, je proces obnovy a zlepšování vzhledu kůže obtížnější, Ale i tyto stavy se dají pravidelným cvičením zmírnit, a někdy i zcela odstranit. Vždy záleží na věku a míře „opotřebování“. 

Každopádně oproti často diskutovanému ošetření botulotoxinem (který také vyžaduje pravidelné aplikace), se v případě obličejové jógy jedná o přirozenou a zdraví neškodnou techniku.

face yoga depositphotos.com

Okamžité výsledky

„Skvělé je, že výsledky obličejové jógy jsou v podstatě vidět hned – obličej se prokrví, efekt je okamžitý, je to pel prozáření, pleť vypadá opravdu šťavnatě,“ říká Marta Dřímal Ondráčková s tím, že větší posuny a výraznější změny jsou znát už po týdnu. 

Pleť vypadá zdravěji, omládne, projasní se okolí očí, zmizí tmavé stíny. „Když na sobě budete pracovat dál, po měsíci uvidíte, jak se může obličej změnit, co se dá odstranit a kam se můžete dopracovat,“ vzkazuje lektorka obličejové jógy.

A jak často obličej procvičovat? Je třeba cvičit denně. V počátcích se zaměřujeme intenzivněji na krizové oblasti, proto cvičení trvá déle. Později už ale získáme běžnou denní rutinu, která zabere jen pár minut. Pak přidáme konkrétní masáž určité partie.

Tip: Obličejová jóga je zpravidla propojena s příjemnou masáží obličeje a efekt obojího můžete ještě zvýšit, když použijete Essenté Masážní olej. Je velmi jemný, příjemně voní, zklidňuje a uvolňuje mysl. Obsahuje vitamín E a vysoce kvalitní mandlový olej, čímž posiluje přirozenou funkci pokožky. Je velmi dobře skluzný a přitom nepřemašťuje pleť.

Stačí najít si 5 minut denně

„Vhodné je zvyknout si na ranní rutinu cvičení obličejové jógy a mít ji jako součást běžné péče, čistění pleti atd. V rámci cvičení už můžeme provádět masážní tahy a konkrétní masáž krizové oblasti si pak nechat třeba na večer nebo na jinou denní dobu, kdy máme více času. Co třeba věnovat cvičení obličejové jógy 5 minut během polední pauzy?

A co se týče počtu cviků… Škála možností je nepřeberná. „Z mých zkušeností vyplývá, že je lepší méně cviků prováděných s větší intenzitou. Buď je vhodné mít 3 funkční cviky na daný problém, nebo naopak provádět cviky komplexně, a těm se věnovat intenzivněji,“ říká Marta Dřímal Ondráčková.

Svalová paměť u obličejových svalů funguje stejně jako u jiných svalů v těle. Jakmile je jednou zapojíme, je pak návrat k cvičení jednodušší. A nic strašného se neděje, když třeba člověk kvůli onemocnění týden necvičí. 

Trpělivost s hormony

Po porodu hormony se svaly i s obličejem zamávají, proto prvního půl roku až rok není obličej nikdy ve stavu, v jakém byl před porodem. Musí se to srovnat, musí nastoupit normální hormonální hladiny. Tělo zkrátka prošlo proměnou a stejnou transformací prochází i obličej. 

Hormony mají za následek, že nám začnou chybět tuky v obličeji, ztrácí se jeho objem a mění se vzhled. Na obličeji musíme zapracovat tak, aby vypadal zdravě, a do míst, kde zmizel tuk, vrátit objem pomocí svalů. Po porodu začne také velmi intenzivně povolovat spodní krajina obličeje, spodní linka. Také to chce čas. A právě o tom je i obličejová jóga, není to zázrak na počkání, jako všechno na světě, i ona potřebuje svůj čas. 

Praktická videa pro krásnou, zdravou a mladistvou pleť najdete na webu Marty Dřímal Ondráčkové  www.udrzksicht.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*