Pigmentové skvrny? Nedejte jim šanci!

Je tak lákavé nastavit obličej hřejivým slunečním paprskům… Jenže podle odborníků právě ony můžou z 90 % za všechna poškození naší pleti. Jediná možná cesta, jak předcházet zbytečným vráskám i zdravotním problémům, je užívat si slunce s rozumem a chránit pleť kvalitními kosmetickými přípravky s vysokým ochranným faktorem. Jak poznat ten nejvhodnější pro naši pleť?

pigmentove-skvrny-inspirace-essente
Pigmentové skrvny jsou noční múrou snad všech žen a řada z nich se sluníčku proto cíleně vyhýbá. Není ale nutno panikařit, stačí se chránit krémem s patřičným UV faktorem,

Škodlivé UVA i UVB záření má na svědomí předčasné stárnutí a ochabování pleti, vrásky, nadměrnou pigmentaci a v nejhorším případě i vznik nebezpečných kožních nádorů – melanomů. Díky stále důraznější osvětě už dobře víme, že pobyt na slunci si musíme dopřávat střídmě a jen tehdy, když pleť předem ošetříme kvalitním kosmetickým přípravkem s vysokým ochranným faktorem. Který je ten nejúčinnější?

Klidně vsaďte na třicítku

„Sun protection factor, zkráceně SPF, vyjadřuje, velmi zjednodušeně řečeno, násobek času, po který může být naše pleť vystavena slunečnímu záření, aniž by se spálila. Máme-li tedy jemnou pleť, která by se bez jakékoli ochrany během 10 minut na slunci spálila, a použijeme krém s ochranným faktorem 30, prodloužíme si možnost vystavení pokožky slunečním paprskům až na 300 minut.

To je ale jen velmi orientační údaj – v úvahu je třeba brát řadu dalších okolností, především prostředí, ve kterém se pohybujeme, protože třeba ve vysokých horách je sluneční svit mnohonásobně intenzivnější než v nížinách,“ vysvětluje kosmetička Nikol Bárová.

Škála hodnot SPF se u kosmetických přípravků pohybuje od nejnižší 3, 6, přes 10, 15, 30, až po nejvyšší „padesátku“. Právě SPF 50 určila Evropská unie jako maximální stupeň ochrany, který je schopen odfiltrovat až 98 % nebezpečného UV záření. Méně se ale ví, že mezi „třicítkou“ a „padesátkou“ žádný velký rozdíl není. SPF 30 dokáže naši pleť ochránit před 97 % škodlivého UVA i UVB záření, proto krémy a další přípravky s touto hodnotou faktoru na letní období zcela postačí.

Essenté čajová lžička
Aplikace ochranného krému by měla být opakovaná každé 3 hodiny. Foto: Depositphotos.com

Na obličej 1/2 čajové lžičky krému

Pro letní období doporučuji vybírat ochranné denní krémy se SPF 15 nebo 30. „Patnáctka“ bude vyhovovat lidem, kteří se pohybují po městě, v kanceláři, dopravních prostředcích. „Třicítka“ je určena těm, kteří tráví většinu času venku a také všem, kteří mají citlivou pleť a potřebují ji maximálně chránit.

„Doporučuji také zjistit si před nákupem, zda kosmetický přípravek obsahuje i další aktivní látky zvyšující ochranu pleti před negativními účinky slunečního záření, jako je Celligent a vitamín E, které mají výborné antioxidační účinky, zabraňují předčasnému stárnutí pokožky a podporují regeneraci buněk. Skvělé účinky má také hydractin, kyselina hyaluronová a D-panthenol, které pleť zklidňují a hydratují, takže zůstává po dlouhou dobu jemná, hebká a svěží,“ vysvětluje Nikol Bárová.

Odbornice ale připomíná také nutnost pravidelně obnovovat vrstvu ochranného přípravku při pobytu na slunci.

„I ty nejkvalitnější přípravky s vysokým SPF ztrácejí po dvou až třech hodinách svoji fotostabilitu – tedy schopnost pokožku maximálně chránit. K tomu přispívá i přirozené pocení, otírání těla ručníkem nebo mimovolné dotýkání se obličeje. Zkrátka pomůže, pokud po této době ochrannou vrstvičku přípravku obnovíme. A vůbec s ním přitom nemusíme plýtvat. Na ošetření obličeje postačí přibližně polovina čajové lžičky krému, na celé tělo pak asi 6 čajových lžiček.“

Vhodné krémy na léto:

Denní krém SPF 15 je velmi vhodný a příjemný jako běžný denní krém v letních měsících. Obsahuje aktivní látky Celligent, D-panthenol, vitamín E, UVA+UVB filtry a pleť nejen dobře chrání před sluncem, ale také ji dokonale hydratuje a celkově ošetří.

Denní krém SPF 30 je ochranný lehký krém vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku. Obsahuje aktivní látky D-panthenol, Hydractin, kyselinu hyaluronovou, vitamín E. Díky UV filtrům chrání pokožku před stárnutím vlivem sluneční expozice, přispívá k rychlejší regeneraci kožních buněk a ke zlepšení elasticity pleti a intenzivně hydratuje pokožku. Zanechává dokonale ošetřenou a před sluncem dobře chráněnou pleť.

Denní krém SPF 50 díky UV filtrům intenzivně chrání pokožku před stárnutím vlivem slunečního záření i před buněčným poškozením způsobeným UVA a UVB zářením. Obsahuje mandlový olej, který dodá pleti pocit hebkosti, a také řadu vitamínů, a minerálů. Intenzivně hydratuje, zklidňuje a regeneruje
i velmi suchou pleť.

Žena na slunci
Při opalování myslete na ochranu pokožky celého těla. Foto: Depositphotos.com

Myslete i na pokožku těla

Nejen u moře, kde působením slunce, soli a větru často dochází k vysoušení pokožky, udělá dobrou službu Sprchový micelární olej. Obsahuje aktivní látky Oat lipid a vitamín E a je kombinací velmi jemného a účinného čisticího přípravku (odstraňuje i voděodolný make-up) a pečujícího oleje určeného pro všechny typy pleti. Vhodný je zejména pro zklidnění citlivé a přesušené pokožky, ale také jako sprchový olej po opalování. Olejová textura se při kontaktu s vodou přeměňuje na fluidní mléko, nepění a zanechává pleť dokonale čistou, hydratovanou a vláčnou. Sprchový olej je vhodný pro děti i dospělé, a protože neobsahuje pěnivé látky, je určen i pro atopiky.

Další zajímavý článek Korneo peeling řeší vrásky, pigmentové skvrny i akné si můžete přečíst zde.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*