Jen těžko můžeme ovlivňovat hormonální produkci, která je nejčastější příčinou akné. Existuje ale spousta jiných faktorů, které ovlivnit lze. Pečujete o svou pleť správně? Používáte vhodné přípravky, jejichž aktivní látky si dovedou s akné poradit? A víte, jakých potravin se vyvarovat? S tím vším vám zkusíme poradit v tomto článku.
Výskytem akné trpí až 85 % dospívajících – u některých se objevuje už kolem 12 let, kdy v těle nastávají hormonální změny. Tento problém většinou přetrvává přibližně do dvacátého roku, ale řada lidí se s ním potýká i v dospělosti. Akné je v naší populaci nejvíce rozšířená vada kůže.
Za jejím vznikem stojí zvýšená tvorba mazu. Za tu může vyšší výskyt mužského pohlavního hormonu androgenu, který se tvoří i u žen. Jakmile se zvýší produkce kožního mazu i jeho konzistence, zapouzdří se, nelze ho vyloučit z pokožky a bílé krvinky vytvoří zánět. Tak vznikají komedony, uzlinky, puchýřky a po větších zánětech zůstávají i jizvy.
Příčinou vzniku akné ale může být také přemnožení bakterie rodu Propionibacterium acnes, špatný životní styl, nevhodná strava i prostředí, ve kterém žijeme, případně špatné užívání léků…
Nejčastěji se akné objevuje na obličeji, v horní části hrudníku, na ramenou a na zádech, zkrátka tam, kde je nejvíce mazových žláz.
Zde je 11 praktických rad, jak s akné bojovat i jak mu předcházet:
1. Pomohou čisticí emulze s kyselinou mandlovou
Naprostým základem péče je správné čištění pleti. Čistěte ráno i večer, nejlépe cleanserem – Essenté například nabízí Mycí emulze s AHA kyselinami, mezi něž patří i kyselina mandlová. Ta je velkým bojovníkem proti akné, protože má dezinfekční a antibakteriální účinky, zamezuje šíření a množení bakterií a navíc odstraňuje odumřelé buňky pokožky.
2. Vždy mějte svůj ručník
Vše ale není jen o kosmetických přípravcích. Stejně důležité je, abyste vždy používali vlastní ručník! Nikdy si nepůjčujte ručník kohokoliv jiného a nikdy nikomu neposkytujte svůj, a to ať už jste kdekoliv. Akné totiž může být nakažlivé!
3. Jednou za měsíc zajděte na kosmetiku
Minimálně jednou za měsíc (odborníci doporučují lidem trpícím větším výskytem akné návštěvu kosmetičky jednou za čtrnáct dnů v návaznosti čtyř až pěti ošetření za sebou) si pak dopřejte návštěvu kosmetického salonu a svěřte se do rukou odbornice, která provede čištění na profesionální úrovni a pomocí dalších potřebných kosmetických přípravků.
Novinkou v kosmetických salonech je tzv. pudrová masáž, která skvěle působí právě proti akné.
4. Na akné nesahat!
Na vyčištěnou pleť si dále nesahejte – a nečiňte tak ani nikdy jindy v průběhu dne. Na akné se zkrátka nesahá, neškrábe se, nemačká… mohli byste si v postiženém místě vyvolat zánět!
5. Nepodceňujte hydrataci
To, že vysušená dehydratovaná pleť má menší sklon k tvorbě akné, je mýtus! Pleť je naopak nutné hydratovat stále, jen jde o to používat tu správnou kosmetiku. Například Essenté má ucelenou řadu péče o problematickou a aknózní pleť a nechybí v ní ani hydratační přípravky.
6. Zázračná kyselina salicylová
Jedním z největších bojovníků proti akné je kyselina salicylová (obsahuje ji například Essenté aktivní booster při akné, který díky aktivním látkám dokáže pracovat v podstatě přes noc), jež patří mezi BHA kyseliny. Proniká až do mazového váčku, ten uvolňuje, rozpouští a tím předchází zánětu.
Kyselina salicylová způsobí, že se maz zředí, přestane se hromadit a může pak snáze odtékat, což je ze všeho nejdůležitější. Kromě toho působí antibakteriálně, omezí tvorbu komedonů, odstraní odumřelé buňky a povzbudí epitel kůže, aby rostl zdravěji.
A pozor: kyselina salicylová dokáže eliminovat vznik jizev po větších zánětech.
7. Peptidy ničí zánětlivé procesy v zárodku
Při výběru kosmetických přípravků na akné se dívejte i na obsažené aktivní látky, zda obsahují peptidy. Ty mají menší molekulární hmotnost, dostanou se do hloubky a rovněž tak mohou působit na buňky.
8. Maskujte, ale chytře
Je pochopitelné, že akné nechceme vystavovat světu na odiv, a chceme ho maskovat. Ale i to je nutno činit chytře, a tedy nevolit obyčejné make-upy, ale krycí přípravky určené na akné. Ty pleť zklidní, hydratují pokožku a působí na ni pozitivně díky obsahu potřebných aktivních látek.
Pryč už jsou naštěstí doby, kdy jsme si mohli vybrat jen z několika málo takových přípravků, a většinou jen v jednom (zpravidla notně tmavém) odstínu. Například Essenté už dnes má v nabídce Tónovací krémy v odstínu Beige a Gold.
9. Zapomeňte na čokoládu a ostrá jídla
Strava má rozhodně vliv na kvalitu pleti a na výskyt akné obzvlášť. Nemusíte nasazovat nijak přísné diety, ale rozhodně se vyhněte ostrým jídlům a sladkostem obsahujícím cukr!
10. Nedejte stresu šanci
Stres a naše psychické rozpoložení se na pleti odrážejí v podstatě okamžitě. Ne nadarmo se říká: Naše duše se odráží v pleti. Tedy si zkuste věci nepouštět moc k srdci ani pod kůži – ocení to oba orgány a nejen ony!
11. Za 28 dnů bude líp!
Podle odborníků potřebuje naše pleť pro obnovu 28 dnů. Za tak dlouhou dobu se nám totiž vymění kůže, než vniknou nové zdravé buňky.
Další zajímavý článek – Jak se zbavit akné: správná péče krok za krokem – si můžete přečíst zde.