Také v kosmetickém průmyslu je vidět, jaký skok učinila věda a výzkum za posledních 20 let. Kosmetičky dnes mají k dispozici nejmodernější přípravky s účinnými látkami, které ještě před pár lety nikdo neznal. Ty elegantně nahradily zastaralé metody, které jsou z dnešního pohledu nevhodné a pleti mohou i uškodit. Jednou z nich je napářka obličeje. Pokud vám ji tedy ještě někde v rámci kosmetického ošetření nabídnou, raději se rychle rozlučte a vyhledejte skutečně profesionální salon.
Před 20 lety probíhala kosmetická ošetření v salonech úplně jinak než dnes, především proto, že ještě nebyly známy různé účinné látky a postupy (např. kyseliny, enzymatické peelingy), které vědci objevili až v nedávné době.
Proto se také v rámci čištění pleti hojně používala napářka, která ale nebyla pro pokožku vůbec ideálním řešením. Proto ji v dnešní době nahradila gelová změkčovadla.
Víc škody než užitku
„Ošetření v salonu v dřívější době probíhalo tak, že se obličej klientky vystavil působení horké páry, po níž došlo ke změknutí pokožky, která zvýšením vlhkosti a tepla macerovala. Póry se otevřely a následovalo mechanické čištění. Často však přitom docházelo k drobným poraněním a poškození pleti, kosmetička také často neúmyslně podmáčkla i jiné místo, než bylo potřeba,“ upozorňuje kosmetička a školitelka české značky Essenté Nikol Bárová.
Navíc škodu podle ní mohly napáchat i velké změny teplot hlavně v zimních měsících, kdy klientka přišla z venkovního prostředí, kde bylo třeba 5 stupňů, do salonu, kde na její pleť kosmetička pustila horkou páru. „Při takovém výkyvu teplot docházelo velmi snadno k rozšíření kapilárových žilek, které měly za následek vznik kuperózy, což je odborný název pro popraskané červené žilky,“ doplňuje Nikol Bárová s tím, že právě toto poškození pleti prý často vídá u starších žen, které chodily na kosmetiku už před dvaceti lety.
Bohužel, i dnes se občas setkává s klientkami, které celkem nedávno někde podstoupily kosmetické ošetření, jehož součástí byla napářka. V takovém případě odbornice doporučuje jediné: rozloučit se a najít si salon, kde se pracuje na profesionální úrovni.
Dnes vedou AHA kyseliny a peptidy
V současné době totiž existují různá změkčovadla, AHA peelingy, enzymatické peelingy apod., zkrátka látky, které jsou mnohem účinnější a také šetrnější než napařování a následné mechanické čištění. Tyto zastaralé metody plně nahradí, nedochází při nich k poškození pokožky, ošetření je navíc příjemné a ani trochu nebolí. Ovšem všechny tyto přípravky patří pouze do rukou zkušených kosmetiček, pro domácí použití se nehodí.
Pro ideální začátek správné péče o pokožku jsou vždy absolutní nutností kvalitní čisticí přípravky. To je zvlášť důležité také před exfoliací (odstranění nejstarších odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky), která je samotným základem profesionálního ošetření. Dnes si kosmetičky můžou vybrat z velké nabídky přípravků, například na bázi kyselinek nebo enzymů, a provést exfoliaci přesně tak, jak to okamžitý stav a typ pleti zákaznice vyžadují.
Kromě dnes již běžně používaných aktivních látek, jako jsou vitamíny, extrakty, oleje, hydratační složky apod., se často využívají především účinky AHA kyselin a peptidů. AHA kyseliny na začátku ošetření pomáhají ke snížení soudržnosti buněk pokožky, což je důležité jednak pro účinné odstraňování odumřelých buněk kůže, ale především pro zvýšení účinků následné péče, která díky AHA kyselinám může působit do větší hloubky.
Peptidy jsou sloučeniny organického původu, které pracují v hlubších vrstvách pokožky, kde stimulují přirozené fyziologické procesy a ovlivňují chování živých buněk. Současně stimulují tvorbu kolagenu a elastinu v kožních buňkách a zodpovídají i za regulaci buněčných procesů. Významně tak ovlivňují funkci pokožky, její zdraví a celkový vzhled. Pleť je po takovém ošetření dokonale regenerovaná, svěží a krásná.
Pokud se chcete o tajemné moci peptidů dozvědět více, přečtěte si náš Velký přehled: proč jsou peptidy tak účinné.
Pozor na mechanický peeling – poškodí pokožku!
Odborníci také varují před možnými důsledky další, z dnešního pohledu už zastaralé metody. Mnoho žen v dobré víře, že své pleti prospěje, stále používá domácí mechanický peeling.
Zvláště nevhodné jsou různé podomácku vyráběné přípravky obsahující například různé přírodní abrazivní složky, jako jsou drcené obiloviny, slupky či meruňková jádra, které jsou pro jemnou pleť příliš hrubé, takže při jejich použití dochází k nadměrnému mechanickému drhnutí pokožky. Pleť se tak silně obrušuje a je najednou jako svlečená do naha.
V důsledku toho se tvoří stále nové buňky a pleť zesiluje, což není žádoucí. Za mnohem vhodnější proto považuji zajít si jednou za měsíc na ošetření ke kosmetičce, která použije některou šetrnější forma peelingu pomocí kyselinek nebo enzymů.
Vyzkoušejte novinku: korneoterapeutickou kúru
Kosmetickou novinkou, kterou si můžete dopřát v salonech, kde pracují kosmetičky vyškolené u značky Essenté, je korneoterapeutická kúra Peel Therapy-Concept. Ta je stejně účinná jako chemický peeling, ale k pleti je maximálně šetrná, protože pracuje s postupně se uvolňujícímí účinnými kyselinami. Více se o celé proceduře dočtete v našem dalším článku Korneoterapeutický peeling: unikátní metoda omlazení pleti.