Představujeme naše odbornice: Štěpánka Raisová

Vítejte u dalšího dílu našeho Velkého kosmetického speciálu, ve kterém se s vámi o své cenné zkušenosti z praxe dělí známé české kosmetičky. Dnes vám představíme paní Štěpánku Raisovou z kosmetického studia SILK ve Zruči u Plzně.

„Nejlepší reklamu si děláte prací, kterou sami odvádíte,“ říká paní Štěpánka a je to ta nejvýstižnější odpověď na dotaz, jak se jí povedlo, získat si v poměrně krátké době širokou a stálou klientelu v obci vzdálené jen pár kilometrů od velkého města. Dalším důvodem, proč do jejího salonu nejen ženy, ale i muži tak rádi chodí, jsou pak jistě krásné a vkusně zařízené prostory s prosklenou stěnou do zahrady, kde se báječně relaxuje.

Kdy jste se začala zajímat o kosmetický obor?

Když začnu úplně prapůvodně – dělat kosmetičku byl odjakživa můj sen. Ta práce se mi vždycky moc líbila, ale hlavně mě zajímala samotná problematika pleti. Sama jsem od svých 17 let měla problémy s pletí – začalo se mi dělat akné. Chodila jsem na kožní k paní doktorce, která mi trpělivě všechno vysvětlovala – jaké jsou příčiny, jak se mám o pleť starat, jaké přípravky mám používat. Takže jsem se snažila její informace důkladně vstřebávat a řídit se jimi. Tehdy jsem používala kosmetiku z lékárny – učila jsem se, co má a nemá obsahovat, zkoušela různé přípravky. A tehdy asi vznikl můj velký zájem o kosmetický obor.

Jak a kdy se vám splnil sen o kosmetickém povolání?

Původně jsem pracovala jako obchodní zástupce v oboru cukrovinek. Můj sen se mi splnil až poté, když jsme se s manželem před 14 lety přestěhovali z města na vesnici. Tedy z Plzně asi 10 km severně do obce Zruč, kde jsme si vyhlédli starý dům a kompletně ho zrekonstruovali. Už v té době jsem věděla, že bych se chtěla do budoucna věnovat kosmetické péči, a proto jsme část přízemních prostor rovnou naplánovali pro budoucí kosmetický salon. 

Salon jste si zařizovala sama, nebo vám někdo pomáhal?

Interiér mi pomohl navrhnout a vybavit můj muž, který je moc šikovný, a tak trochu „designér“. Není to jeho povolání, ale má pro zařizování interiérů cit a nadání, proto jsem si od něj nechala ráda poradit. A moje budoucí praxe pak potvrdila, že je salon dobře promyšlený, protože se mi tu od začátku výborně pracovalo. Tím, že má místnost výstup do zahrady a celou jednu stěnu prosklenou, je tady spousta denního světla. Navíc nejen já, ale i moje klientky a klienti oceňujeme příjemný pohled do zeleně.

Které odborné kurzy jste absolvovala?

Už při budování prostor jsem si začala dělat rekvalifikační kosmetický kurz. A protože jsem v té době ještě nevěděla, zda se dá uživit pouze touto prací, přemýšlela jsem, že bych si k tomu ještě něco přidala. A napadla mě pedikúra. Proto jsem si udělala ještě pedikérský kurz. A myslím, že to byla správná volba. Mnoho klientek dnes oceňuje, že u mne může kosmetické ošetření rovnou spojit i s pedikúrou.  

Jak dlouho trvalo, než jste získala potřebnou klientelu?

Ve Zruči jsme 14 let, z toho kosmetiku dělám 5 let. Trvalo 2 roky, než jsem se mohla od všeho ostatního oprostit a pracovat jen ve svém salonu. Klientelu jsem si budovala postupně. Zpočátku jsem ještě pracovala na částečný úvazek v jednom kosmetickém salonu v Plzni, jako zástup za mateřskou dovolenou. Tam jsem měla možnost vyzkoušet si různou přístrojovou techniku a rozmyslet si, s jakými přístroji bych chtěla v budoucnu sama pracovat. Samozřejmě jsem si na každý z nich musela udělat speciální kurz. Jednalo se například o ultrazvukovou špachtli, LED lampu atd. A je pravda, že některé moje klientky z té doby mi zůstaly věrné a dojíždějí za mnou z Plzně dodnes. Hodně klientek mám také z České Břízy, Třemošné a okolních vesnic. 

Využila jste v začátcích nějakou inzerci, abyste o sobě dala vědět? 

Určitě – inzercí v místním zpravodaji, letáčky, také jsme v obci umístili směrovky upozorňující na salon, aby k nám zájemci trefili. Ale za nejdůležitější a nejúčinnější reklamu považuji pozitivní reference. Hlavně díky nim se mi začala klientela postupně rozrůstat. Stále platí, že nejlepší reklamu si člověk dělá prací, kterou sám odvádí.

Máte v okolí nějakou konkurenci?

Na kosmetiku jsem tu v širokém okolí sama, což jsem ráda. Pedikúra tu v místě ještě jedna je, ale každý salon má své klienty, není to problém. 

Jak byste specifikovala svoji klientelu?

Převažují ženy, ale mám tady i pár mladých mužů, sportovců, kteří chodí na ošetření aknózní pleti a udržovací péči, aby věděli, jak se o ni mají starat.  Ženy jsou většinou ve věku od přibližně 40 do 65 let, ale mám i pár klientek kolem 80. A zrovna nedávno se mě jedna z nich zeptala: „A není to, paní Štěpánko, hloupé, že ve svém věku chodím ještě na kosmetiku?“ Odpověděla jsem jí: „No, vůbec ne, když se pak cítíte dobře.“ I u zralé pleti ve vyšším věku je totiž regenerační a hydratační péče s aktivními látkami velkým přínosem.

Jaké konkrétní kosmetické přípravky ženám se zralou pletí doporučujete?

Pracuji s kosmetikou Essenté a v tomto případě bych určitě doporučila Essenté Express krém proti vráskám. A musím říct, že ženy ve věku 40-65 let si velmi oblíbily Essenté Aktivní liftingový krém. Tyto přípravky přinášejí při pravidelné péči skutečně výborné výsledky. 

A základem péče o každou pleť je výborná Essenté Mycí emulze s AHA kyselinami. Po ní už nemusíte používat na dočištění ani dotonizování pleti nic.   

Kdy jste se vlastně s kosmetikou Essenté seznámila?

K Essenté jsem se dostala poprvé právě u své ošetřující lékařky-dermatoložky, kde byla přítomná i kosmetička. Když jsem zjišťovala, jakou kosmetiku používají, šlo o Essenté. A protože mi tato kosmetika hezky voněla, byla mi celkově příjemná a přípravky určené pro domácí použití mi vyhovovaly, hned jsem si firmu našla na internetu a její zástupce kontaktovala. Naše spolupráce s Essenté trvá od té doby dodnes a musím říct, že je vynikající. Samozřejmě se také pravidelně zúčastním školení Essenté ke konkrétním přípravkům. 

Které přípravky Essenté si vaše klientky nejvíce oblíbily?

Mezi mými klientkami je velmi oblíbený Essenté Premium hydratační krém, protože je vhodný i pro citlivou pleť, která bývá zároveň velmi přesušená. A to všechno Premium krém zvládá – zklidňuje a zároveň hydratuje. Také Essenté Hyaluronový booster působí skoro zázračně. Pleť je po něm krásně pružná a vyživená. 

Kupují si vaše klientky a klienti kosmetiku Essenté i domů?

Klientky i klienti si zvykli kupovat si kosmetiku i přípravky pro domácí ošetření. Je to důležité, protože nechat si ošetřit pleť jednou za měsíc a pak používat do další návštěvy nevhodný krém, by opravdu nemělo cenu. 

Který produkt používáte nejraději vy osobně?

Mně nejvíce vyhovuje Essenté Vyrovnávací hydratační krém, protože moje pleť je mastnější a potřebuje opravdu lehkou texturu krému. 

Vzpomněla byste si na případ, kdy vaše péče někomu zásadně pomohla?

Mezi klienty mám například mladého hokejistu, který měl opravdu špatnou pleť, ale na kosmetiku se mu chodit nechtělo. Maminka, která je mojí klientkou, mu to ale dokázala vysvětlit, takže ke mně začal pravidelně docházet a výsledky byly brzy znát. Dnes už je pro něj samozřejmostí jednou za měsíc přijít a jeho pleť vypadá opravdu mnohem lépe než kdysi. 

Nabízíte několik druhů ošetření. O který „balíček“ je největší zájem? 

Většina žen si přeje liftingové ošetření, jenže já někdy doporučím – třeba v případě, kdy vidím, že klientka má citlivou a přesušenou pleť – nejprve regenerační ošetření, při kterém dojde i k návratu hydratace. A pak, když už je pleť v pořádku, je teprve vhodné liftingové ošetření.   

A na závěr – řekněte, jak si tady ve Zruči žijete?

Žijeme si krásně, jsme tu moc spokojeni. Okolo je krásná příroda, do města bychom už zpátky nechtěli. Milujeme s manželem zvířata, máme pejska a dvě kočičky, kteří nám dělají velkou radost.

Dnes musím říct, že práce je opravdu dost, jsem za to moc ráda, ale dávkuju si ji tak, aby se čas spravedlivě rozdělil a zbyl i na mé soukromí. S manželem moc rádi cestujeme a sportujeme. Zvykli jsme si třeba naplánovat si pravidelně několikrát za zimu společný volný všední den, kdy si zajedeme na běžky na Šumavu, kde to máme moc rádi. 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*