Rozšířené červené žilky na tvářích a kolem nosu nejsou ničím příjemným. Možná už jste vyzkoušeli řadu přípravků nebo i procedur na jejich odstranění, ale stejně se vám tento problém vrátil. Oslovili jsme proto zkušenou kosmetičku Klaudii Nawaisehovou a zde je velký přehled, jak se žilek v obličeji vyvarovat.
Jak vznikají žilky v obličeji?
Vznik červených, nafialovělých nebo modrých žilek je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár. Ty jsou pak zřetelně viditelné nejen pod kůží v oblasti obličeje, ale třeba také na lýtkách, stehnech a jinde na těle. Červené žilky postihují kůži mladou, starší, muže i ženy.
Jaké jsou příčiny vzniku žilek v obličeji?
Příčin jejich vzniku může být mnoho: od genetické dispozice, nezdravého životního stylu, kouření, nadměrného požívání alkoholu, přílišného opalování se nebo navštěvování sauny až po nevhodně zvolenou kosmetiku. Vliv má i prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Žilky v obličeji se mohou vyskytnout také v těhotenství nebo v období menopauzy, kdy dochází k hormonálním výkyvům, či v důsledku používání některých léků.
Pokud se vhodným způsobem o pleť nestaráme, tak abychom předcházeli dalšímu vzniku rozšířených žilek, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti. Ta může vést dlouhodobě od postupného zarudnutí pleti až ke vzniku kuperózy, což je trvalé zarudnutí s trvalým rozšířením malých povrchových cév. V horším stadiu pak vzniká chronické kožní onemocnění zvané rosacea, lidově nazývané růžovka.
Čeho bychom se měli vyvarovat, trpíme-li na žilky v obličeji?
Pokud již rozšířené žilky máme, je potřeba o pleť trvale pečovat a vyhnout se všem situacím, které způsobují rozšíření cévek. Především omezit pobyt v prostředí s častým střídáním teplot. V žádném případě není vhodné saunování. Vyhýbejte se také konzumaci pikantních jídel, alkoholických a příliš horkých nápojů.
Pleti postižené tímto problémem nesvědčí zimní období, kdy je pokožka obličeje vystavena studenému větru, mrazu, ale i sluníčku a pobytu v přetopených prostorách. Ale i v létě je třeba dodávat pleti specifickou péči.
Více se dočtete v článku 7 rad, jak předejít či zmírnit začervenání pleti.
Jak postupovat v péči o pleť náchylnou ke tvorbě žilek?
Ve všech stadiích je velice důležitá spolupráce s lékařem, případně kosmetičkou, jako prevence před vznikem kuperozy a pro úspěšnou léčbu rosacey.
Zaměřte se také na vhodnou dermokosmetiku určenou pro začervenalou pleť, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození.
Jako prevenci používejte především kosmetické přípravky určené na tento specifický problém, a to celoročně! Nezapomínejte také vždy na krém s UV faktorem. Je potřeba si uvědomit, že hypersenzitivní pleť má oslabenou kožní bariéru a je náchylná k podráždění, suchosti a začervenání. Dobře zvolené kosmetické přípravky napomáhají k obnově přirozené rovnováhy pleti a jejího zdravého a svěžího vzhledu. Nezapomínejte také na hydrataci pleti jak v létě, tak v zimě, například v podobě výživného hydratačního krému, boosteru a podobně.
Kterými přípravky se dá předcházet rozšířeným žilkám?
Například vnitřním užíváním rutinu, který má schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. Jedná se o bioflavonoid, který se nachází v některé zelenině a ovoci. Najdete jej v jablkách, pohance, ve většině citrusů, černém i zeleném čaji. Také fíky jsou bohatým přírodním zdrojem rutinu. V tabletách jej rovněž nabízí velké množství firem.
Zima je pro tvorbu žilek nejsložitějším obdobím. Jak zabránit jejich vzniku?
Naší pleti v zimě vůbec nesvědčí přechody ze studeného venkovního do teplého vnitřního prostředí. Pokožka se prokrvuje, což může vést k praskání drobných žilek. To je způsobeno stažením cévek v podkoží v chladném počasí. Jakmile přejdeme do tepla, cévky se roztáhnou. Pokud se tento jev opakuje často, může snadno dojít k dlouhodobému začervenání pokožky. Taková pleť se stává hypersenzitivní a s největší pravděpodobností se u ní může začít projevovat kuperóza (popraskané žilky) nebo dokonce rosacea, jak už bylo zmíněno… Správnou péčí o pleť v zimním období můžeme předcházet těmto velmi nepříjemným důsledkům, které se pak velmi složitě řeší.
Pleť v zimě podléhá dehydrataci způsobené jak pobytem ve vytápěných prostorách, tak i nedostatečným pitným režimem, kdy naše tělo nemá takovou potřebu žízně jako třeba v létě. Ten, kdo má citlivou pokožku, by tomu měl v tomto ročním období přizpůsobit i kosmetické přípravky určené k odlíčení a čištění pleti. Ideální je jemná pleťová emulze obsahující zklidňující látky zabraňující podráždění kůže. Tady bych doporučila Mycí emulzi s AHA kyselinami od Essenté.
V případě, že je vaše pokožka křehká a náchylná k praskání, je vhodné zvolit krémy obohacené o léčivé složky, jako je D-panthenol, esenciální oleje, vitamíny a minerály. Účinné látky vitamín E a Defensil plus obsahuje i Výživný hydratační krém od Essenté. Defensil plus redukuje projevy kuperózy a atopického ekzému, chrání a regeneruje kožní bariéru. Tento krém je také vhodný pro ty, kdo žijí ve městě, a jejichž pleť je každodenně zatěžována smogem. Právě antioxidanty, které tento krém obsahuje, nám pomáhají čistit takto namáhanou pleť.
Pokud trávíte většinu dne v kanceláři nebo v přetopené místnosti, je vhodné nanést pod denní krém ještě i hydratační bázi – skvělý je například Intenzivní hydratační booster od Essenté. Jeho svěží gelová struktura poskytuje okamžitý a dlouhodobý přísun vlhkosti do pleti, velmi dobře se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film.
Pokud trpíte na žilky na tvářích, pak také určitě celoročně používejte kosmetické přípravky určené speciálně na tyto problémy. Mělo by se jednat o krém pro hypersenzitivní pokožku, která trpí viditelně popraskanými žilkami, má sklon k začervenání až zánětu. Krém proti začervenání od Essenté obsahuje aktivní látky, které toto umí řešit: například extrakt z jerlínu japonského, antileukine-6, eurol BT, skvalen, telangyn peptide, vitamín E nebo kyselinu hyaluronovou. Dokáže v podstatě okamžitě zmírnit zarudnutí pokožky a přináší potřebnou úlevu. Dlouhodobě také zlepšuje žilní mikrocirkulaci a jako bonus projasňuje a hydratuje pleť.
Účinky tohoto krému pak lze ještě zvýšit Boosterem proti začervenání, který předchází riziku opětovného rozvoje zarudnutí a navíc zpomaluje proces stárnutí pleti.