Kruhy pod očima: Jak vybrat správný krém

Tmavé kruhy pod očima trápí podle průzkumu Health & Beauty Europe každou druhou ženu. Připadá jim, že jim přidávají roky a ničí dojem z celkového vzhledu. Většina z nich proto řeší, jak se jich zbavit, a sáhnou po očním krému. Zde je praktický návod, jak takový krém vybrat, jaké aktivní látky by měl obsahovat, i jak ho správně aplikovat.

Kůže kolem očí je mnohem citlivější a tenčí (uvádí se až 10x!), než na jiných místech těla, přitom ovšem patří k těm nejnamáhanějším. Právě na vzniku kruhů pod očima a vrásek v těchto partiích obličeje se přitom projeví špatný životní styl i stárnutí nejrychleji…

omlazení plati

Je nasnadě, že první, nad čím bychom měli začít přemýšlet, je zlepšení životosprávy, prostředí, v němž žijeme a podobně. Tenhle fakt ale řada z nás často opomíjí, a zaměřuje se pouze na výběr očního krému, od něhož pak mnohdy očekává zázraky.

Volte jen oční krém, jiný nepomůže

Zapomeňte na to, že si krém vyberete podle typu pleti obličeje. Suchá ani mastná pleť tady nehraje roli, protože okolí očí je prostě samo o sobě velice specifické. Z toho vyplývá, že obyčejný pleťový krém vám stačit nebude.

Potřebujete speciální krém nebo gel patřičného složení aktivních látek. Ale zdaleka ne každý krém, který najdete v drogerii, bude mít požadované účinky. Jak tedy vybrat ten správný krém na kruhy pod očima?

Potřebujete zvýšit elasticitu kůže

Intenzivní oční krém musí obsahovat látky, které se každý den postarají o citlivou oblast kolem očí, nezatíží ji, a naopak jí budou pomáhat v boji proti ztrátě elasticity. Právě tu totiž naše pokožka s věkem ztrácí a svaly (ano i ty obličejové) začínají slábnout.

Při ztrátě elasticity naší pokožky nastává i další problém – v povolené kůži se začne hromadit zadržovaná tekutina. Kolem očí se pak vytvoří nehezké váčky, kvůli nimž vypadáme unaveně a starší, než jsme.

Pomoct rozhodně mohou lymfatické masáže, ať už celého těla, nebo pak speciální lymfodrenážní masáže obličeje (článek o tom, jak fungují, si přečtete zde) nebo oční gymnastika (návod, jak na ni v domácích podmínkách, je tady). Na našich profesních školeních kosmetiček Essenté se na tuto problematiku důsledně zaměřujeme, protože je důležité, aby ženy znaly podstatu svého problému, a věděly, co jim může pomoci.

V případě vzniku výrazných váčků pod očima, neboli očního edému, je totiž více než nutné odhalit i příčinu jejich vzniku, což může být místní porucha krevního oběhu, ale také třeba následek zánětu anebo funkčního problému některého z vnitřních orgánů. To je vždy nutné konzultovat s lékařem a řídit se jeho radami.

Buňky nastartují peptidy

Ale zpátky k péči o pokožku. Právě v očním okolí je více než nutné zbavit se nechtěné tekutiny a postupně vrátit pokožce elasticitu, aby se znovu vypnula. A tady pomůže právě
správný oční krém. Vybírejte takový, který obsahuje látky, jež podporují lifting, redukují temné kruhy pod očima, zpevňují a rozjasňují oční okolí.

U nás jsou poměrně novou látkou peptidy. Ty, zjednodušeně řešeno, umí proniknout do hlubších vrstev pokožky, kde začnou stimulovat kožní buňky, aby si samy začaly vytvářet elastin a kolagen. Způsobí, že pokožka se nastartuje a začne znovu sama hezky fungovat.

Peptidy se dnes v kosmetice nejvíce používají pro produkty s vypínacím efektem, zaměřené na redukci a vůbec tvorbu vrásek, ale také dokážou zmírnit váčky pod očima, nepěkné otoky a umí zesvětlit tmavé kruhy pod očima.

Zázrak zvaný peptidy

Speciální záležitostí pak jsou tetrapeptidy, mezi něž patří například Eyeseryl (Acetyl Tetrapeptide-5). V péči o oční okolí mají podle nejnovějších průzkumů výborné výsledky. Dokážou snížit propustnost krevních cév v oblasti kolem očí a tím eliminovat obsah nadbytečných tekutin. V podstatě mají odvodňovací účinek, takže se otok začne zmenšovat.

Studie společnosti Lipotec prováděná 60 dnů na 20 dobrovolnicích ve věku od 18 do 65 let potvrdila zlepšení stavu a zmenšení váčků pod očima už po 14 dnech používání krému s obsahem eyeserylu 2x denně, po 28 dnech zaznamenali pořadatelé průzkumu úspěchy u 70 % účastnic průzkumu.

Druhým silným efektem tohoto peptidu je fakt, že umí zesvětlovat tmavé kruhy pod očima – ve studii bylo rovněž dosaženo skvělých výsledků už po 14 dnech používání, a co se elasticity týká, ta se u dobrovolnic zvýšila během 30 dnů o 30 % (Zdroj: Průzkum provedla společnost Lipotec).

Eyeseryl obsahuje například Essenté Intenzivní oční krém (balení 50 ml koupíte na www.essente.cz za 643 Kč), který obsahuje další aktivní látky, jako je Cytobiol Lumin-Eye, kofein, Liftonin-XPress, Pepha-Tight, skvalen nebo vitamín E. Navíc je vhodný pro denní i noční použití a vhodný pod make-up.

Sledujte v krému i další aktivní látky

Existují i další aktivní látky, které dokážou očnímu okolí velmi pomoct, a na něž byste se měli zaměřit při výběru očního krému.

Speciálně proti otokům a očním váčkům pomáhá bojovat také Cytobiol Lumin-Eye, který stimuluje mikrocirkulaci a zpevňuje stěny cév. Kromě toho zesvětluje tmavé kruhy pod očima.

Další inovativní látkou je Liftonin-XPress, který zajistí okamžité vypnutí a zpevnění pokožky. Je to vlastně taková první pomoc, protože má okamžitý efekt viditelného vypnutí vrásek – podle studie vyhlazuje oblast kolem očí až o 74 % v průběhu jedné hodiny. Rozhodně ale nemá krátkodobý efekt – zlepšuje celkovou strukturu pleti a podporuje tvorbu přirozených kožních bílkovin.

Velice účinnou aktivní látkou je také Pepha-Tight, který se získává biotechnologickým procesem z řas Nannochloropsis oculata. Rovněž zpevňuje pokožku již po první aplikaci, ale zároveň má také dlouhodobý vliv na zvýšení tvorby kolagenu. Je vhodný jako bariéra proti oxidačnímu stresu, o kterém se dnes více a více mluví…

Okolí očí však potřebuje také chránít před vysušováním a tady vám prokáže skvělou službu skvalen, jenž je hlavní složkou ochranné hydrolipidické kožní bariéry a kožního tuku.

A nezapomínejte v očních krémech sledovat, zda obsahují vitamín E, který regeneruje pokožku, je přirozený antioxidant a UV filtr a navíc má protizánětlivé účinky.

Stejně je tomu i u kofeinu, který pomáhá v boji proti zánětům i otokům – ale ne, s kávou to raději nepřehánějte, kofein obsažený v kosmetických produktech je mnohem prospěšnější… Tato látka zrychluje krevní oběh a mikrocirkulaci a je tedy jedním z hlavních pomocníků proti otokům a tmavým kruhům pod očima.

Jak správně nanášet krémy proti kruhům pod očima

Zapomeňte na jakékoliv drsné krémování, kroužení a podobně. Pleť si vždy nejprve očistěte, nejlépe mycí emulzí s AHA kyselinami, které pokožku nejen vyčistí, ale také zvláční. Umyjte obličej vodou, aby byl dokonale čistý, a jemně osušte měkkým ručníkem.

Teprve pak naneste bříškem prstu přiměřené množství očního krému rovnoměrně na okolí očí a pomalu a lehce jej vmasírujte jemným vklepáváním. Po chvíli můžete obličej bez problémů nalíčit.

Pokud někdy v hektickém ránu na aplikaci očního krému zapomenete, nic se neděje, ale vzpomeňte si na něj večer, kdy má vaše pleť celou noc na to, aby se mohla v klidu regenerovat bez jakýchkoliv rušivých elementů. Krásné oči bez kruhů pod očima za to rozhodně stojí.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*