Kyselina hyaluronová: elixír mládí, který je naší pokožce vlastní

Kyselina hyaluronová – není snad ženy, která by o ní neslyšela (a která by se neděsila dne, kdy toto přídavné jméno bude muset vyslovit). Co se pod tímto názvem vlastně skrývá a proč se jí připisuje taková magická moc? Na to všechno jsme se zeptali odborníka, který se zabývá vývojem špičkových kosmetických přípravků, Ing. Ladislava Dubánka.

essente-kyselina-hyaluronova
Kyselina hyaluronová je našemu tělu vlastní, po 40 roce věku její množství v pokožce rapidně klesá a je nutno ji doplnit. Foto: Depositphotos.com

Co to vlastně je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je přírodní biopolymer, látka našemu tělu vlastní, která má výrazné hydratační schopnosti. Je zcela výjimečná v tom, že se ve velké míře vyskytuje v lidské pokožce a vytváří příznivé prostředí pro buňky.

Kde přesně v našem těle kyselinu hyaluronovou najdeme?

Naše pokožka se skládá z několika vrstev: v zárodečné vrstvě dochází k dělení buněk, které jsou postupně vytlačovány na povrch, kde dojde k jejich odumírání. Tento proces je u každého individuální – trvá od 28 až po 40 dnů. Vznikne tak rohovina jen s 10 až 20% vlhkostí, která se postupně olupuje a dává prostor nové mladé kůži, jež se tlačí na povrch.

Z hlediska práce s pokožkou jsou důležité spodní vrstvy. Ty tvoří kolagenová, elastinová vlákna a další složky, které jsou uložené v tzv. Extracellular Matrix (ECM). To si můžeme představit jako jakési houbovité prostředí obsahující velké množství vody. A právě tady najdeme až 55 % z celkového obsahu kyseliny hyaluronové, kterou si naše tělo samo vytváří.

Proč bychom si tedy měli kyselinu hyaluronovou dodávat zvenčí?

Když je pokožka mladá a zdravá, je vypnutá, její povrchová vrstva je hladká. S věkem obsahuje ale méně vody, vrstva ECM začne ztrácet na svém objemu a horní pokožka se začne propadat – tak se vytvářejí vrásky.

Příčin nadměrného vysychání pokožky je mnoho: prostředí, v němž žijeme (chemikálie, klimatizované prostředí, kosmetika…), vrozené příčiny, kdy někteří lidé mají dáno geneticky, že jejich buňky stárnou rychleji, vliv léků, kouření (je prokázáno, že buňky jeho vlivem mnohem dřív odumírají), nadměrná hygiena či nevhodně zvolená kosmetika (zejména silně odmašťující prostředky).

Přirozenou příčinou vysychání a stárnutí pokožky je však právě úbytek kyseliny hyaluronové, který přichází se zvyšujícím se věkem. V našem těle existuje do určité doby rovnováha, kdy kyselina hyaluronová vzniká a pak se zase rozkládá. Když vezmeme hodnotu po narození jako 100%, s věkem ubývá a ve 40 letech věku je její zastoupení v pokožce zhruba poloviční. A pak je na čase začít ji pravidelně doplňovat.

Jak se vytváří kyselina hyaluronová uměle?

Kyselina hyaluronová je s polysacharid ze skupiny glycosaminoglykanů, které jsou vysoce hydratační. V těle se přirozeně vytváří pomocí enzymů Hyaluronan syntáz 1, 2, a 3 z Glukuronové kyseliny a N-acetylglukosaminu.

Průmyslově se vytváří fermentací mikroorganismů (konkrétně bakterií Streptococcus equi) a dělí se na různé molekulové hmotnosti dle účinnosti kyselin: Před desítkami let byla využívána pouze tzv. vysokomolekulární kyselina hyaluronová, která byla vhodná pro vrchní vrstvy pokožky – vytvořila hydratační film, zabránila vysušování, ale do hloubky kůže se dostat nemohla.

V současné době vědci nacházejí způsoby, jak účinně vyrobit její kratší řetězce: Vysokomolekulární slouží k dalšímu štěpení, pak má filmotvornou, lubrikační hodnotu, a čím níže se s molekulovou hmotností dostáváme, tím začíná nabývat na biologickém významu.

V kosmetickém světě je dnes nejvíce používaná nízkomolekulární kyselina hyaluronová, která má dva efekty (v závislosti na rozsahu molekulových hmotností): filmotvorný, který má ochrannou-hydratační funkci i biologickou aktivitu, takže dokáže proniknout do spodních vrstev pokožky a příznivě ovlivňovat metabolismus buněk.

Jak kyselina hyaluronová ovlivňuje buňky?

Kyselina hyaluronová, která se dostane nejhlouběji, ovlivňuje metabolismus buněk, které mezi sebou potřebují komunikovat a mít vhodné prostředí. To jim zajistí dostatek hydratace, kterou dodá právě kyselina hyaluronová. Snáze pak probíhá regenerace i tvorba nových buněk.

Jak bychom měli kyselinu hyaluronovou dodávat své pokožce?

Ideální je, když si pořídíte kosmetický přípravek v salonu, kde vám odborně školená kosmetička doporučí ten s obsahem nízkomolekurání kyseliny hyaluronové, který bude vhodný pro každodenní domácí použití (poznámka redakce: nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou obsahují všechny přípravky Essenté hydratační řady).

Dále je vhodné jednou za čtyři týdny absolvovat v salonu ošetření koncentrovanou kyselinou hyaluronovou.

Do nejhlubších vrstev pokožky se pak dokáže kyselina hyaluronová dopravit injekčně, v podobě zesíťovaných polymerů. Efekt po tomto zákroku vydrží 5 až 6 měsíců.

Je možné mít alergii na kyselinu hyaluronovou?

Rozhodně ne, je to látka tělu vlastní a nezpůsobuje tedy žádné negativní vedlejší účinky.
Nízkomolekulární kyselina hyaluronová naopak urychluje penetrační procesy (prostupnost) aktivních látek, což je dáno její velikostí, kdy s sebou “vleče” ostatní aktivní látky co nejhlouběji do pokožky, kde pak mohou efektivně působit.

O kyselině hyaluronové se mluví i s v souvislosti s farmacií. Jakou má budoucnost?

Farmacie zná kyselinu hyaluronovou již dlouho. Ať to byly různé přípravky při vysychání očí a jejich operacích, hojení tkání, atopického ekzému, kloubů, tak i výzkum v oblasti nádorových onemocnění. Je jedině dobře, že se tato molekula uplatňuje i v kosmetice a i tam probíhají další výzkumy, jak a s čím ji účinně kombinovat.

Článek vznikl ve spolupráci s Ing. Ladislavem Dubánkem, nezávislým konzultantem vývoje kosmetických přípravků. Tímto mu mnohokrát děkujeme za jeho vzácný čas…

Více zajímavostí o kyselině hyaluronové a jejím použití v kosmetice najdete v našem článku Kyselina hyaluronová od A do Z.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*