Kyselina hyaluronová od A do Z

Kyselina hyaluronová je právem na nejvyšší příčce žebříčku kosmetických inovací. Dokáže naší pleti navrátit mládí, a to navíc přirozeně! Kyselina hyaluronová je totiž látka přirozeně se vyskytující v našem těle. A co dělat, když se s přibývajícími léty začne z našeho těla vytrácet? Zde je velký seznam rad, jak ji doplnit, ať už v podobě hydratační péče, nebo třeba kožních výplní.

kyselina-hyaluronova-Essenté
V období blížícím se třicítce se začne kyselina hyaluronová bohužel z naší pleti pomalu vytrácet, začnou se tvořit vrásky, a tak je nutno tuto látku doplnit. Foto: Depositphotos.com

1. Kyselina hyaluronová navrací pleti mládí, léčí popáleniny, oči i klouby

V posledních letech zažívá kyselina hyaluronová obrovskou popularitu převážně díky skvělým výsledkům v kosmetice. Její účinky však ocení nejen vaše pleť, ale také vlasy, oči nebo kolena.

V medicíně se používá už celá desetiletí. Kůže obsahuje až 50 % kyseliny hyaluronové z celkového množství obsaženého v našem těle. Právě díky vysokým hydratačním schopnostem je nenahraditelná. Mladá pleť jí má v sobě více, díky tomu má schopnost zadržovat vodu, je vyhlazená, pružná, lépe zásobená živinami a chráněná před působením volných radikálů.

Kyselina hyaluronová se také přidává do očních kapek a výborné výsledky má i v léčbě artrózy a dalších kloubních nemocí. Je nenahraditelná při léčbě popálenin, kde napomáhá k rychlé regeneraci kůže.

2. Je vám přes 28 let? Začněte s první dávkou kyseliny hyaluronové!

V období blížícím se třicítce se začne kyselina hyaluronová bohužel z naší pleti pomalu vytrácet, a pokud jste již přesáhla věkovou hranici 28 nebo 30 let a zdá se vám, že vaše pleť trochu ztrácí jiskru, určitě ji začněte do své pleti vracet pomocí kvalitních hydratačních krémů nebo sér obsahujících právě tuto zázračnou látku.

Vše o tom, jak vlastně funguje a čemu a jak pomáhá, najdete v našem dalším článku zde.

3. Zařaďte do své kosmetické taštičky hydratační booster

Hydratační booster obsahující kyselinu hyaluronovou působí na naši pleť stejně dobře jako kvalitní italské espresso. Výsledek je okamžitě vidět, přitom k probuzení vaší pleti stačí jen pár kapek.

Chcete dosáhnout rychlého účinku? Naneste Hyaluronový booster na vyčištěnou pleť. Takto se sérum nejlépe vsákne do pleti, a ta bude okamžitě o poznání jemnější na dotek, vyhlazenější a prozářená. Nechte booster chvilku působit a potom naneste hydratační krém.

Náš tajný tip: Jednou za čtyři týdny si dopřejte péči kyselinou hyaluronovou v salonu. Tam totiž může školená kosmetička použít o poznání silnější koncentrát kyseliny hyaluronové, než je běžně dostupné. Výsledek je potom o to více znásobený.

4. Injekční výplně kyselinou hyaluronovou obnoví rysy tváře

Máte-li strach, že pokud se rozhodnete pro kožní výplně kyselinou hyaluronovou, začnete vypadat jako vosková figurína, která nemá mimiku obličeje, opravdu můžete tyto obavy pustit z hlavy. Právě proto, že kyselina hyaluronová je látka přirozeně působící v našem těle, injekční výplně pouze pomohou navrátit vaší tváři její přirozené rysy.

S přibývajícími lety začne naše tvář místy ztrácet objem a výsledkem bývá pokleslá tvář, díky níž začneme vypadat unaveněji i smutněji. Kyselina hyaluronová dokáže navrátit elasticitu i objem tam, kde je to zapotřebí. Zároveň minimalizuje či odstraní viditelné hlubší vrásky, perfektně působí na mimické vrásky tam, kde už (byť i kvalitní) kosmetika nezabírá.

5. Kyselina hyaluronová vymodeluje dekolt, krk i ruce

Kožní výplně na gelové bázi kyseliny hyaluronové se dají aplikovat prakticky kamkoliv, buď ve formě mezoterapie, nebo k výplni vrásek v obličeji, na krku, v dekoltu či na rukou. Nejčastější aplikace bývá do oblasti nosoretních rýh, koutků úst či celých rtů.

Vpichy pomocí tenkých jehliček dokážou navrátit objem tam, kde v průběhu let došlo k úbytku tuku a objemu. Kyselina hyaluronová dokáže pozvednout koutky úst a také dodat smyslný objem rtům. No není prostě zázračná?

6. Prvním krokem je vždy konzultace

Svého rozhodnutí se nemusíte obávat, na každé klinice s vámi lékař nejprve vše zkonzultuje, a možná navrhne ještě i jiné alternativy léčby – v některých případech, záleží na zvolené části těla, se kyselina hyaluronová neaplikuje injekčně, ale např. kanylou. Profesionálům z estetické kliniky opravdu stačí se na vás pořádně podívat. Během chviličky zjistí, jak vaši tvář rozjasnit a jakou metodu zvolit.

7. Když kyselina hyaluronová pracuje s kolegou botulotoxinem

Stává se, že lékař ke kyselině hyaluronové navrhne kombinovanou léčbu s aplikací botolutoxinu pro trvalejší efekt. Někdy je zapotřebí zkombinovat dvě látky, protože každá funguje jinak a vzájemně se doplňují.

Pokud například máte jednu opravdu výraznou a hlubokou vrásku na čele, je to mimo jiné způsobeno také tím, že máte tendenci se více mračit, a tím ji stále prohlubovat. Botulotoxin dokáže právě stažení mimických svalů omezit.

V dnešní době se už s botulotoxinem pracuje opatrně a aplikuje se opravdu jen na některá místa, kde je třeba potlačit stažení svalů. Poté se vráska může doplnit kyselinou hyaluronovou. Pro přirozený efekt se stále častěji využívá právě kyselina hyaluronová, která botox také z velké části nahradila.

8. Týden před zákrokem kyselinou hyaluronovou pozor na léky i vitamín C

Vzhledem k tomu, že kyselina hyaluronová se v našem těle vyskytuje přirozeně, snášíme ji dobře a není žádné velké riziko alergie. Přesto je týden před zákrokem nutné vysadit protizánětlivé léky, léky zvyšující krvácivost a vyvarovat se užívání vyšších dávek vitamínu C. Pokud jste těhotná nebo kojíte, musíte si trošku počkat, aplikace kyselinou hyaluronovou se v tomto období nedoporučuje.

Další kontraindikací je infekce nebo autoimunitní onemocnění.

9. Připravte se na tenké jehličky, ale nebojte, z lehátka nebudete muset prchat

Kyselina hyaluronová se aplikuje do kůže tenkými jehličkami. Výplně se vpíchnou injekční jehlou do vrchní, střední nebo hluboké vrstvy kůže, podle typu vrásky, místa ošetření nebo individuální zvláštnosti problému.

Pro citlivé povahy, které se trošku děsí jehliček, je k dispozici znecitlivující krém, který zákrok udělá ve vteřině příjemnější a lépe snesitelný.

Většinou se nemusíte obávat ani žádných výrazných otoků nebo modřin. Je možné, že se sem tam objeví malinká modřinka, začervenání nebo drobný otok, rozhodně ale nic výrazného. Celý zákrok je super rychlý, do 15 minut můžete být na odchodu a zapojit se do činností svého všedního dne.

10. Po zákroku se vyhněte výrazné mimice a sportu

Aby se účinek po aplikaci kyselinou hyaluronovou nesnížil, snažte se to vydržet a po dobu dvou hodin se příliš nesmějte ani nemračte.

Také byste se neměla hned po zákroku zpotit, proto tenis i běh na pár hodin odložte, stejně jako saunu nebo solárium. Jiná omezení vás ale nečekají a následující den už můžete fungovat přesně tak, jak jste zvyklá.

11. První výsledky uvidíte hned

Výsledek účinku kyseliny hyaluronové je ihned znatelný, rozdíl můžete pozorovat už na lehátku. Na konečný výsledek si ale počkejte zhruba týden, to už bude kyselina hyaluronová v plné aktivitě.

12. Účinek aplikace kyseliny hyaluronové přetrvá i rok

Pokud jste se rozhodla pro zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou, zřejmě bude po půl roce třeba zákrok opakovat. V jiných místech přetrvává její účinek déle, a to zhruba jeden rok. Záleží také na vašich zvyklostech.

Pokud jste podstoupila kožní výplň kyselinou hyaluronovou v části obličeje, měla byste se vzdát spaní na břiše. Tvář se tak příliš mačká a tlak způsobí její rychlejší opotřebování. Zkuste se raději naučit spát na zádech, účinek kyseliny hyaluronové tak můžete prodloužit až o půl roku.

Také byste měla zvýšit přísun tekutin, protože tím opět můžete účinek kyseliny hyaluronové prodloužit. Zkuste si z pitného režimu udělat příjemný každodenní rituál, udělejte si při práci celou konvici ovocného nebo bylinkového čaje a popíjejte.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*