Na jakou pomoc od státu a kompenzace máte aktuálně nárok?

Už podruhé se letos v důsledku koronavirové krize zavřely dveře našich kosmetických salonů. To, že se tak stalo opakovaně, má paradoxně aspoň jednu výhodu: jsme zkušenější a mnohem lépe víme, jak se k této situaci postavit. A hlavně už si umíme pohotově zjistit, na jakou pomoc od státu a kompenzace máme nárok. Inspirace_essente_depositphotos.com

Aktuální přehled možností čerpání podpor v rámci COVID 19

(stav k 9.11.2020)

» COVID NÁJEMNÉ 2 a KOMPENZAČNÍ BONUS – můžete žádat obě podpory současně
» COVID NÁJEMNÉ 2 a OŠETŘOVNĚ OSVČ – můžete žádat obě podpory současně
» COVID NÁJEMNÉ 2 a ANTIVIRUS – můžete žádat obě podpory současně
» KOMPENZAČNÍ BONUS a OŠETŘOVNÉ OSVČ – nemůžete žádat obě podpory na stejný kalendářní den (můžete ale kombinovat obě podpory, pokud budete každou z nich žádat na jiný kalendářní den)
» OŠETŘOVNÉ OSVČ a rodičovský příspěvek, mateřská, důchod atd. – nemůžete žádat, pokud Vaše podnikání není hlavní činnost, PODNIKÁNÍ MUSÍ BÝT NA HLAVNÍ ČINNOST
» KOMPENZAČNÍ BONUS a PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI – nemůžete žádat obě podpory
» KOMPENZAČNÍ BONUS a ANTIVIRUS – nemůžete žádat obojí, pokud jste OSVČ a máte zaměstnance, můžete žádat obojí, pokud jste společníkem malého s.r.o. a máte zaměstnance
» KOMPENZAČNÍ BONUS a COVID SPORT nebo COVID kultura – můžete žádat JEN o jednu z podpor
» KOMPENZAČNÍ BONUS a rodičovský příspěvek nebo mateřská – můžete žádat o kompenzační bonus, pokud splníte ostatní podmínky
» KOMPENZAČNÍ BONUS a invalidní důchod nebo starobní důchod – můžete žádat o kompenzační bonus, pokud splníte ostatní podmínky
» KOMPENZAČNÍ BONUS a zaměstnání – můžete žádat, pokud splníte test dominantního příjmu
» KOMPENZAČNÍ BONUS a ošetřovné ze zaměstnaneckého poměru – můžete žádat o bonus, pokud splníte ostatní podmínky včetně podmínky dominantního příjmu
» KOMPENZAČNÍ BONUS a pracovní neschopnost – můžete žádat o kompenzační bonus
» KOMPENZAČNÍ BONUS a dávky v hmotné nouzi – je možné žádat o kompenzační bonus (kompenzační bonus se ale započítává do příjmů pro nárok na dávky)
» KOMPENZAČNÍ BONUS a příspěvek na bydlení – je možné žádat o kompenzační bonus (kompenzační bonus se ale započítává do příjmů pro nárok na dávky)
» KOMPENZAČNÍ BONUS a zaměstnání na DPP od doby uzavření provozoven – ano, můžete žádat (dominantní příjem se počítá jen za rozhodné období)

» VÝDEJNÍ OKÉNKO a KOMPENZAČNÍ BONUS nebo ANTIVIRUS

MPO potvrdilo, že pokud má podnikatel uzavřenou provozovnu usnesením Vlády, kterým byly uzavřeny maloobchodní provozovny prodeje zboží a služeb v souvislosti s Covid 19 v říjnu 2020, tak MŮŽE ŽÁDAT KOMPENZAČNÍ BONUS nebo ANTIVIRUS, i když realizuje tržby přes tzv. výdejní okénko. Musí samozřejmě, splňovat všechny ostatní podmínky, včetně podmínky dominantního příjmu v období 1.6.-30.9.2020.
Příklad: Kosmetička, která za normálních okolností provádí kosmetické služby a prodává produkty v provozovně a musela uzavřít provozovnu z důvodu usnesení Vlády, může i v době uzavření prodávat dárkové poukazy, fakturovat za budoucí služby nebo prodávat produkty. NEZTRÁCÍ TÍM NÁROK NA KOMPENZAČNÍ BONUS nebo na ANTIVIRUS. (musí splnit všechny podmínky návrhu zákona, který by měl být v tomto týdnu definitivně schválen).

(Zdroj informací: Asociace kosmetických oborů ČR)

» Kompenzační bonus 500 Kč pro OSVČ a společníky malých s.r.o. za každý den uzavření provozovny nebo přímého znemožnění či omezení podnikání

Podmínkou čerpání kompenzačního bonusu bude převažující činnost podnikání v oboru, který byl přímo uzavřen v důsledku vládních restrikcí. Oproti jarním měsícům tak již nebude zkoumán souběh se zaměstnáním, ale pouze tzv. dominantní zdroj obživy za rozhodné období od 1. 6 do 30. 9. 2020 v některé z oblastí dosud postižených vládními restrikcemi.

Předpokládaný termín schválení je začátkem listopadu.

Více zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/vlada-schvalila-obnoveni-kompenzacniho-b-39701

» Příspěvek na ošetřování člena rodiny (OČR) pro OSVČ ve výši 400 Kč za každý kalendářní den

Podpora je určená lidem, kteří nemohou v souladu s péčí o dítě do 10 let nebo hendikepovaného člověka vykonávat samostatnou výdělečnou činnost hlavní. O „ošetřovné“ se bude žádat prostřednictvím on-line formuláře a k žádosti se nebude přikládat žádná příloha, bude stačit pouze čestné prohlášení.

Žádosti bude resort přijímat od pondělí 9. listopadu do středy 9. prosince 2020. Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků, nikoliv však podzimních prázdnin, bude 400 Kč. Za říjen jde celkem o 16 dní, maximálně tak bude moci OSVČ dostat „ošetřovné“ ve výši 6 400 Kč. Žádosti se vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou. MPO je bude přijímat také e-mailem s elektronickým podpisem či poštou.

„Ošetřovné“ pro OSVČ bude náležet od 14. října, kdy došlo k uzavření škol.  Nebude se vyplácet za 29. a 30. říjen, kdy byly podzimní prázdniny. Za říjen se tedy jedná celkem o 16 dní, maximálně tak bude moci OSVČ dostat „ošetřovné“ ve výši 6 400 Kč. Dotaci z programu COVID – „Ošetřovné“ pro OSVČ nebude možné kombinovat s kompenzačním bonusem, který po schválení potřebného zákona bude vyplácet Ministerstvo financí, resp. Finanční správa. dodává ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

Více zde:  www.mpo.cz/osetrovneosvc

» Program Antivirus pro úhradu mezd zaměstnanců

V úterý 14. 10. 2020 vláda schválila prodloužení Antiviru A do konce letošního roku. Uzavřené firmy mají nově nárok na 100% náhradu mezd. To znamená, že oproti jarním měsícům zaměstnavatel nově získává 100% náhrad mezd až do výše 50 000 Kč na jednoho zaměstnance. V případě karantény nadále zůstává příspěvek od státu ve výší 80 % náhrad mezd.

Již nyní je možné posílat žádosti, ale až zpětně, takže za měsíc říjen až v listopadu.

Více na: https://www.mpsv.cz/antivirus

» Příspěvek 50 % nájemného za období červenec, srpen a září 2020, tj. 3Q 2020

V rámci Dotačního programu COVID-Nájemné II. bude dotace vyplacena po uhrazení nájemného žadatelem pronajímateli (přiznání dotace žadateli není podmiňováno poskytnutím slevy od pronajímatele nájemci).

Žádost je možné podat do 21. ledna 2021, 23:59 hod. on-line, a to elektronicky přes informační systém dostupný na webu mpo.cz

(Pokud jste se do systému registrovaly již v první výzvě, nová registrace není nutná.)

Více zde: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/covid-19-najemne–255305/

» Odložení splátek nájmu nebo podnájmu za prostory sloužící podnikání, zákaz výpovědi

Pronajímatel nemůže v ochranné době (od 27. 4. do 31. 12. 2020) nájem jednostranně ukončit pouze z důvodu, že je nájemce v prodlení s placením nájemného spojeným s užíváním prostoru sloužícího k podnikání, pokud prodlení nastalo v rozhodné době (od 12. 3. do 30. 6. 2020) a v důsledku omezení plynoucího z mimořádného opatření při epidemii, které mu znemožňovalo nebo podstatně ztěžovalo provozování podnikatelské činnosti.

Více na https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/covid-19-najemne–255305/

» Prodávat můžete přes výdejní okénko

Povolen je prodej zboží distančním způsobem, to znamená přes tzv. výdejní okénko a při dodržení všech hygienických opatření.  Můžete se zaměřit na větší komunikaci se svými zákaznicemi a doporučit jim kosmetické přípravky vhodné pro domácí péči nebo i dárkové poukazy apod. Mohou si je u vás objenat po telefonu či e-mailu a následně jim je můžete předat přes výdejní okénko na provozovně.

Některá z výše jmenovaných opatření čekají v době přípravy tohoto textu (26. 10. 2020) ještě na schválení vládou. Zda již platí a můžete je začít využívat, zjistíte na uvedených odkazech.

Přejeme vám všem v této nelehké situaci především zdraví, klid, pevné nervy a tolik potřebný optimismus.

Vaše Denisa Jasinská a celý tým Essenté

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*