Poznejte svůj typ pleti a pečujte o ni správně

Abychom věděli, jak o svou pleť správně pečovat, je třeba znát, jaký typ pokožky máme. Pleť můžeme mít suchou, smíšenou nebo mastnou. Samozřejmě tak, jak je každý typ jiný, tak i péče a přípravky jsou rozdílné. Jak poznat, který typ pleti máme?

black mask depositphotos.com

„Kromě známého rozdělení pleti na suchou, mastnou a smíšenou uvádějí některé zdroje ještě typ tzv. normální, což ale může být jakýkoliv z výše uvedených typů pleti, pokud se mu dostává správné domácí i salonní péče a je tudíž udržován v optimálním stavu a kondici. Při určování typu pleti můžeme jít několika cestami.

Například si můžeme v některém specializovaném dermatologickém centru dopřát vyšetření moderními přístroji, které určí typ a stav naší pleti. Ale úplně nejjednodušší způsob, který si může každý z nás sám provést v domácích podmínkách, je test pomocí ubrousků,“ doporučuje kosmetička Essenté Jiřina Koliandrová ze salonu Kosmetika Jiřina v Brandýse nad Labem. A jak takový test probíhá?

 Postup:

1. Nejprve si obličej odlíčíte a pečlivě umyjete mycí emulzí. Osušíte jej a počkáte minimálně 30 minut. Mezitím na pleť nenanášíte žádné kosmetické přípravky.

2. Po uplynutí 30 minut začnete postupně přikládat čisté ubrousky na obličej. Nejprve zkusíte přiložit ubrousek na střed čela. Zlehka přitisknete, a hned uvidíte, zda ubrousek zůstal čistý, nebo se na něm objevil mastný obtisk.

3. Stejným způsobem postupně otestujete stav pleti na nose, na bradě a na závěr na tvářích.

Výsledky:

Suchá pleť 

Zůstanou-li ubrousky čisté, jedná se s největší pravděpodobností o suchou pleť. „Suchá pleť je jemná, bez viditelných pórů, nemívá problémy s akné, ale stárne nejrychleji. Proto je důležité ji nejen průběžně hydratovat, ale dodávat ji i účinné látky, aby zůstala vláčná a elastická. Suchá pleť také dobře snáší mastnější krémy,“ upozorňuje kosmetička Essenté Jiřina Koliandrová. 

Vyzkoušejte: Essenté Beauty Box Moisture Control Intense je kompletní sada produktů pro intenzivní hydrataci pokožky, vhodná pro suchou i velmi vysušenou pleť. Stimuluje buněčnou aktivitu, aktivuje ochranné mechanismy v kůži, zvyšuje pevnost a pružnost pokožky. Beauty Box obsahuje Essenté Mycí emulzi s AHA kyselinami, Essenté Zklidňující pleťové tonikum, Essenté Hyaluronový booster, Essenté Výživný hydratační krém a jako dárek zdarma Essenté Premium hydratační krém a 3 testery. 

Mastná pleť

Pokud se po testu na všech ubrouscích objevily mastné obtisky a pleť má navíc všude viditelné póry, půjde zcela jistě o mastnou pleť. „Taková pleť samozřejmě vyžaduje důkladnější péči, protože dochází k nadměrnému mazotoku. U mastné pleti se často objevuje v dospívání akné, které někdy přetrvává až do dospělosti. Oproti tomu má ale mastná pleť jednu velkou výhodu – stárne totiž nejpomaleji, což je dáno tím, že se mnohem více promašťuje,“ vysvětluje kosmetička.  

Vyzkoušejte: Essenté Beauty Box Acne Control Intense je sada přípravků pro intenzivní péči při akné. Přípravky působí proti bakteriím rodu Propionibacterium Acnes, problematické oblasti ihned zklidní a pomohou s obnovou běžných funkcí pokožky. Sada je vhodná pro pleť mastnou, problematickou a se sklony k akné. Obsahuje: Essenté Čisticí gel s AHA kyselinami 3 %, Essenté Mycí emulzi s AHA kyselinami, Essenté Aktivní booster při akné, Essenté Zklidňující krém a jako dárek zdarma Essenté Therapy krém a 3 testery. 

Smíšená pleť

Poslední možností je pak situace, kdy po testu zjistíme, že ubrousky po přiložení na tváře zůstaly čisté, ovšem ty přiložené na střed obličeje (čelo, nos a brada) nesou stopy mastnoty. V takovém případě se jedná o smíšený typ pleti.

„Při péči o smíšenou pleť, která se v naší populaci vyskytuje nejčastěji, je třeba respektovat různé nároky pokožky a na konkrétní místa obličeje nanášet kosmetické přípravky odpovídající typu pleti v těchto místech, tedy například pokožku na tvářích ošetřujeme přípravky vhodnými pro suchou pleť, a naopak na střed obličeje používáme kosmetiku určenou pro mastný typ pleti,“ vysvětluje kosmetička Essenté Jiřina Koliandrová ze salonu Kosmetika Jiřina v Brandýse nad Labem.

Zároveň připomíná, že typ pleti je daný genetikou – nemění se, ale co se během života několikrát promění, je aktuální stav naší pleti. Ten ovlivňují například hormonální změny, zdravotní stav, psychika i náš životní styl. 

Vyzkoušejte: Essenté Vitaminový revitalizační booster je vysoce koncentrovaný inovativní booster, který kombinuje stabilní formu vitamínu C, vitamín B3 a derivát vitamínu A nové generace – nedráždivý a vyhlazující retinal. Má silné antioxidační účinky, obnovuje kožní buňky, stimuluje tvorbu kolagenu a tím se stará o zpevnění a omlazení pleti. Společné používání retinalu a vitamínu C snižuje pigmentaci, vyrovnává a sjednocuje texturu a tón pleti a vede k celkově hladší a jasnější pokožce. 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*