Představujeme naše odbornice: Lenka Pešková

Vítejte u dalšího dílu našeho Velkého kosmetického speciálu, ve kterém se s vámi o své cenné zkušenosti z praxe dělí známé české kosmetičky. Dnes vám představíme paní Lenku Peškovou z kosmetického salonu „Beauty salon Lenka Pešková“ v Havlíčkově Brodě, která říká, že kosmetika není jen o přístrojích, ale především o doteku a lidských rukou, a je přesvědčená, že za jejím úspěšným podnikáním stojí i spolehlivé zázemí firmy Essenté „a všechny ty usměvavé ženy, které tu pracují“… 

Essente_Lenka_Peskova3

Jak jste se dostala k profesi kosmetičky? Byla to náhoda, nebo jasný cíl?

Bylo to trochu složitější. Od dětství bylo mým přáním pracovat se zvířaty. Viděla jsem se u koní nebo jsem chtěla pracovat se psy. Ani ve snu by mě na ZŠ nenapadlo, že bych se mohla stát kosmetičkou, a vlastně si nejsem jistá, zda by mě v 15 letech tato práce přitahovala… 

Po maturitě jsem začínala jako prodejce čerpací techniky. Jenže když pracujete v mužském oboru a práce vás nenaplňuje, a přijde nabídka pracovat s kosmetikou, je volba snadná. Psal se rok 2006 a já dostala příležitost stát se lídrem u nadnárodní společnosti, která kosmetiku vyrábí a prodává po celém světě. Byla jsem nadšená.

Nejprve jsem se začala prodejem kosmetiky bavit ve volném čase, ale později můj koníček přerostl v práci. Oproti té manažerské mě stále více přitahovalo pracovat s kosmetikou a po absolvování kosmetického kurzu jsem si otevřela vlastní salon v našem rodinném domě. Takže v mém případě šlo o dokonalou náhodu a jsem za ni neskutečně vděčná.

Pracujete nyní sama, nebo máte nějaké zaměstnance?

Pracuji sama a vyhovuje mi to. Myslím si, že klienti za mnou chodí i díky mému přístupu a postupům, které volím. Kosmetika totiž není jen o tom, že něco vytrhám, nabarvím a natřu na obličej, zapnu a vypnu nějaký přístroj, ale především o doteku a lidských rukou na místech, o která žádná z nás sama doma nedokáže tak pečovat, a hladivé doteky tak neprocítí. Odměnou za mou práci je absolutně zklidněná klientka, která původně dorazila ve spěchu po šíleně uspěchaném pracovním dni.   

Kde se váš kosmetický salon nachází? A nebojíte se konkurence? 

Salon jsem vybudovala s pomocí manžela v rodinném domku, kde žijeme. Nachází se v příjemné okrajové části města Havlíčkův Brod, kde je blízko řeka se splavem a spousta zeleně a ptactva, které vytvářejí příjemnou atmosféru.

Spojení s přírodou je pro mě důležité. Kosmetických salonů je ve městě několik, ale domnívám se, že konkurence je zdravá, protože mě stále nutí na sobě pracovat, ať už jde o školení, veletrhy a péči o pohodlí klientů, kteří za mnou jezdí z blízkého i vzdálenějšího okolí.

O jakou péči mají vaše klientky hlavně zájem a jak často si ji dopřávají?

https://inspirace.essente.cz/wp-content/uploads/Essente_Lenka_Peskova2-1-rotated.jpgNejčastěji řeším se svými klientkami hloubkové čištění pleti a její hydrataci. Častěji pracujeme na odstranění chloupků, které klientky trápí, a chtějí být upravené a cítit se dobře. S některými se vídám i dvakrát za měsíc.

V letním období si klientky oblíbily laminaci řas a nově i obočí, které v letních měsících příjemně zvýrazní bez potřeby se líčit. Ale nejraději mají mé kosmetické rituály, při kterých jemnou masáží uvolňuji napětí rukou, šíje, obličeje a vlasové pokožky. Je to fyzicky náročné ošetření, proto pečlivě volím, kolik takových ošetření zvládnu provést.

Vzpomínáte si ještě, kdy jste se poprvé setkala s kosmetikou Essenté? 

Pamatuji si to velmi dobře – nejprve mě oslovila vizuálně na jednom z veletrhů v Praze. Moji pozornost upoutal elegantní jednoduchý čistý design a poté, co jsem odzkoušela pár vzorečků na své pleti i pleti mých klientek, měla jsem hned jasno.

Navíc byl pro mě rozhodující fakt, že se kosmetika Essenté testuje, vyrábí a balí v České republice. Ráda podporuji snahu a tvořivost českých značek a mé rozhodnutí pracovat právě s českou kosmetikou se mi potvrdilo jako správné i v době vrcholu pandemie, která ochromila výrobu a dovoz zboží z EU a Číny.  

Jsou pro vás užitečná školení, která firma Essenté pravidelně pořádá?

O školení jsem se zajímala hned od začátku spolupráce s firmou Essenté. Chtěla jsem se seznámit s kosmetikou a postupy pro jednotlivé typy pleti, včetně korneoterapeutického ošetření pro náročnější klientky, a získat tak status „Specialistky“. To se mi podařilo. Nabídka nových trendů v kosmetice totiž salon vždy povýší, a vlastně se tak stáváte konkurenceschopnou podnikatelkou na trhu. 

Každé školení Essenté je něčím výjimečné a moc ráda osobně navštěvuji Bašť u Prahy, odkud se kosmetika dostává k nám do salonů a koupelnových poliček mých klientek. Moderní prostředí firmy a všechny ty usměvavé ženy v něm stojí za mým úspěšným podnikáním.

Můj velký dík Essenté patří i za poslední dva „černé roky“, kdy nás Covid-19 v práci zastavil, ale v Essenté se nezastavil nikdo. Naopak – pracovali neúnavně na podpoře nás kosmetiček online školeními a podporou prodeje, kterou jsem nezažila u žádné jiné firmy. Závěrem musím ještě zmínit, že pro mě VELKÝ osobní přínos byl příchod obchodní reprezentantky Terezky Přívětivé, která o nás specialistky skvěle pečuje. Díky.

Jak vaše klientky reagují na kosmetické přípravky Essenté? 

Nejčastější ošetření a zároveň nejoblíbenější je rituální ošetření DE LUXE, kdy klientky hýčkám dvě hodiny. Je úžasné pozorovat, jak se po několika minutách uvolňují a užívají si svůj čas pro sebe bez nutnosti konverzovat o počasí nebo o tom, jak je draho, co bylo a bude… Nacházejí se jen v přítomném čase, a to je to, o co mi jde.

A velmi decentní a jemná parfemace kosmetiky Essenté mi mou práci značně usnadňuje. Vždy mě přitahovaly vůně a léčivé účinky rostlin, proto když potřebuji klientku zklidnit nebo použít bylinku pro uvolnění napětí, pomáhám si aromaterapií.

Kupují si vaše klientky přípravky Essenté i pro domácí péči? 

Jsme ženy, a proto já i mé klientky milujeme dárky. A Essenté dárky velmi často rozdává k zakoupeným kosmetickým Beauty Boxům, které prodávám nejčastěji. Mám tím zajištěno, že klientka o sebe do další návštěvy v salonu pečuje kvalitními produkty, od čištění pleti, přes použití boosteru po nanesení vhodného krému.

Vše totiž začíná doma a pravidelná péče jde ruku v ruce s ošetřením v salonu, které je pro klientku vždy nadstandardní péčí a zážitkem. A naše společné úsilí o zdravou zářivou pleť je brzy vidět.

Jaké máte zkušenosti s korneoterapeutickým peelingem?

Korneoterapeutický peeling volím raději po létě, a to ze dvou důvodů. Jednak kvůli nižší intenzitě UV záření a také se nám s klientkami lépe plánují častější a pravidelné návštěvy ošetření. Ty jsou u této kúry velmi důležité, protože potřebujeme viditelný a dlouhodobý výsledek.

Co podle vás nejvíce ovlivňuje zdárný výsledek kosmetického ošetření?  

Nejčastěji pomáhá dobře sestavená péče pro domácí ošetření v kombinaci s profesionálním ošetřením v salonu, a to především u pleti s akné a u dehydratované pleti, což bývá velmi často propojeno. Aby se dostavil očekávaný výsledek a ženě se vrátilo její sebevědomí, je potřeba ji důkladně vyzpovídat. Po několika odpovědích zjistíte, kde se děje chyba, a můžete poradit, jak pracovat na nápravě.

Mnohdy si nově příchozí klientky lámou hlavu, jaký typ pleti vlastně mají, a často doma používají nevhodné produkty. Vždy, když do mého salonu přichází nová klientka, vím, že je třeba vyšetřit si pár minut na krátký rozhovor, protože pokud mi klient svěří důvěru a vybral si mě pro svou cestu ke zdravější pleti, tak se bez krátkého výslechu neobejdu

V některých případech je nutné spolupracovat s dermatologem, a pokud se tak děje a klientka navštěvuje ordinaci specialisty, používá podpůrné léky a pečuje vhodně zvolenou kosmetikou, kterou společně vybereme, navíc pravidelně dochází na speciální ošetření do salonu, dějí se zázraky, které těší klientku, mě a v neposlední řadě i lékaře. Akné a jakékoliv viditelné potíže na pleti bolí nás ženy až na duši, proto je důležité se hodně ptát. Jen z upřímných odpovědí získám informace potřebné k rozhodnutí, jakou cestou se spolu vydáme.

Který z produktů Essenté máte vy sama nejraději?

Od ledna 2022, kdy přišla na trh novinka Essenté Zklidňující pleťové tonikum, nechybí u žádného z mých ošetření. Dlouho očekávané tonikum perfektně doplnilo mycí emulzi v rituálu čištění pleti. Tonikum krásně voní díky růžové vodě, která tvoří jeho základ. Její hydratační a zklidňující účinky a další pěsticí látky si klientky nemohou vynachválit.

Vysokého efektu při ošetření pak lze dosáhnout AHA peelingy 7 % a nově i 18 %, se kterými je třeba zacházet velmi opatrně, ale výsledek na pleti se dostaví pár dní po ošetření a dlouho přetrvává. U takových ošetření je nezbytností zakončit ošetření denním krémem SPF50 a vysvětlit klientce, že tento produkt jí nesmí doma chybět! 

Velkým překvapením pro mou smíšenou pleť je pak Essenté Premium hydratační krém s CBD, který pleť intenzivně hydratuje, přitom nemastí a pomáhá mírnit nedokonalosti pleti. Ráda ho doplňuji jako noční péči u aknózní pleti a své vrásky si na noc hýčkám Therapy krémem, který je mým miláčkem.

https://inspirace.essente.cz/wp-content/uploads/Essente_Lenka_Peskova2-1-rotated.jpg

Jak jste zvládla ty zmiňované dva „černé roky“, kdy nás ochromila pandemie?

Jako každou kosmetičku, která se svou prací živí a nechce o ni přijít, se mě vládní nařízení zavřít salony dotklo. Museli jsme ze dne na den zavřít a čekat, než se stihli vyměnit všichni ministři zdravotnictví ve vládě, a samozřejmě po několika týdnech a měsících doma na mě dolehl strach a obavy o budoucnost. Bylo to psychicky náročné, ale právě díky podpoře Essenté jsem toto období vyplnila prodejem, který za dodržení hygienických nařízení mohl fungovat. Navíc firma přišla s obrovskou podporou a odesílala balíčky kosmetiky mým klientkám přímo na jejich adresu kurýrem. 

Teď fungujeme více než rok bez přerušení a věřím, že to tak i zůstane. Mám na sebe napojené skvělé ženy, které do jedné zůstaly a navíc mě svými objednávkami kosmetiky podporovaly v době, kdy služby dostaly červenou. Těší mě, že jejich zájem o mé služby neustal, navíc si mé služby žádají stále další nové klientky. A ten pocit zahřeje u srdce, odkud ostatně svou práci dělám.

Máte do budoucna ještě nějaké plány na úpravy svého salonu, nebo jste spokojena s jeho současnou podobou? 

Ano i ne. Lokalita současného salonu je skvělá, klidné prostředí s možností pohodlného parkování pře domem, ale spousta schodů… Během pandemie a zavření salonu jsem musela udělat důležité a zásadní rozhodnutí a vyřešit si hodně osobních věcí. Věřím, že i přes nepřízeň současné doby, inflace a všechno, co se děje ve světě i u nás doma, moje plány neohrozí, a v příštím roce vás budu moci pozvat do nově vybudovaného bezbariérového salonu na nové adrese.

Děkujeme za pozvání a přejeme, ať se vše vydaří. A mohla byste ještě na závěr říct něco o sobě, svých zájmech, rodině?

Kosmetice se věnuji již 16 let a je to neuvěřitelné, když si pomyslím, že jsem prodávala čerpadla do studní a vrtů… Vždy říkám, že věci se dějí, jak mají, a i fakt, že jsme s manželem nebyli obdarováni dětmi, nejspíš přispěl k tomu, že svou pozornost a péči věnuji svým klientům. Za léta péče o druhé jsem ale zjistila, že člověk musí mít radost nejen ze své práce, ale i z maličkostí, ze kterých se skládá jeho osobní život. 

Na konci července to budou dva měsíce, kdy jedna „maličkost“ obohatila naše srdce. Jmenuje se Coffee a je to psí miminko Portugalského vodního psa, které mě neskutečně obohatilo a naplnilo můj život novou radostí. 

Jinak k mým zájmům – ráda si zacvičím jógu jen tak v klidu doma na podložce, a když mi zbude volný víkend a zdraví dovolí, ráda navštěvuji jako dobrovolník jihlavskou ZOO, kde pomáhám ošetřovateli s péčí o jeho svěřence. Věřte, že vyhřebelcovat tapíra jihoamerického vás nabije energií na celý následující týden! 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*