Představujeme naše odbornice: Markéta Čepická

Vítejte u dalšího dílu našeho Velkého kosmetického speciálu, ve kterém se s vámi o své cenné zkušenosti z praxe dělí známé české kosmetičky. Dnes vám představíme paní Markétu Čepickou ze Salonu M ve Fryštáku u Zlína. 

essente_marketa_cepicka_001_websize

„Vítejte v salonu, kde se zastavil čas“ – tahle věta, kterou si dala do úvodu svých webových stránek paní Markéta, dokonale vystihuje atmosféru jejího originálního vintage salonu. Jako mávnutím kouzelného proutku tu můžete zapomenout na vnější svět a nechat se hýčkat profesionální, a přitom vnímavou a laskavou péčí ženy, která skutečně žije svým povoláním a říká: „Chci, aby se u mne ženy cítily jako královny.“    

Jak moc klikatá cesta vedla k vaší současné profesi?

Původní profesí jsem atestovaný zubní technik. Ke svému vnitřnímu naplnění potřebuji pracovat rukama, tvořit pro lidi. Jenže po pěti letech praxe, když jsem byla na mateřské dovolené, jsem dospěla k závěru, že bych se chtěla realizovat jinak. A tak jsem hledala cestu, kudy se vydat, abych mohla být i nadále lidem prospěšná, ale zároveň byla více paní svého času, a to i kvůli dětem. Toužila jsem po nezávislosti. Jsem Beran, proto potřebuji velkou dávku svobody.

Jak jste té svobody dosáhla?

Chtělo to kus odvahy – zahodit nastartovanou perspektivní kariéru, ale cítila jsem, že to musím udělat. Hledala jsem pak renomovanou školu, kde bych se vyučila masážím. Tehdy, před 14 lety, měl výborný ohlas INPROV v Brně, a tak jsem do roka otevřela svůj masérský salon. Snažila jsem se naučit maximum ve všech dostupných kurzech a školách, abych mohla být lidem co nejvíce prospěšná. Přitom jsem si zvykla na pravidelný přísun informací, který stále potřebuji k životu. 

Osudnou se mi pak jednou stala liftingová masáž obličeje, která mne nesmírně bavila (a už tehdy ve mně pomalu uzrávala myšlenka propojit masáže s kosmetickou péčí), a při které klientky občas vyžadovaly ještě „něco“ navíc – třeba úpravu obočí, depilaci, což jsem nemohla a ani nechtěla jako samouk provádět… Ale povzbudilo mne to k rozhodnutí stát se kromě masérky i kosmetičkou. A tak jsem si opět doplnila vzdělání a rozšířila portfolio svých služeb o péči o pleť.

Co máte na svém povolání kosmetičky nejraději?

Jsem kreativní a zároveň pečovatelský typ člověka. Těší mne a naplňuje „snášet svým klientům modré z nebe“, pečovat o jejich komfort, pohodlí, maximální relaxaci, maximální efektivnost procedur, inovovat. Zároveň je nutné, aby se tato snaha snoubila s mou profesionalitou, krásou prostředí, klidem nenarušovaným vnějšími podněty. Nespokojím se s málem, jsem náročná na sebe a na perfektní stav salonu. 

Takže pečovat. Vidět výsledky. To je radost, to mne baví! A i po letech neustále cítím vděčnost, že lidé ke mne chodí rádi, dobrovolně (což se se zubním technikem nedá srovnat), že se těší… Kdo může říct, že tohle v práci zažívá každý den???

Jak jste začínala – rovnou sama, nebo v kolektivu v salonu? 

Začínala jsem úplně od nuly. Sama. Bez referencí. V novém salonu na malém městě.

essente_marketa_cepicka_001_websizeKdo vám pomohl s obstaráváním a zařizováním vlastních prostor?

Nepřestanu být vděčná svému muži, který mne od začátku podporoval a pomáhal mi splnit si sen, kterému jsem věřila. Přebudovali jsme suterénní prostory v našem domě v neobvyklý, elegantní a stylový salon zasazený do přelomu milénia.

Samozřejmě vyřizování veškerých úředních záležitostí bylo zdlouhavé, a ne vždy příjemné, občas jsem to chtěla i vzdát, když boj s úřady vypadal beznadějně, ale povedlo se – veškerá razítka jsme nakonec získali. 

Jak jste se dostala do povědomí místních? Co jste pro to musela udělat? 

Bylo jen na mně, abych si trpělivě a poctivou prací postupně získala dobré jméno, a lidé si mezi sebou řekli, jestli stojí za to Čepickou navštívit… Nešla jsem cestou reklamy nebo „slevíků“. Vždy jsem si cenila své práce a ctila její hodnotu. A věřila, že si ke mně najdou cestu přesně takoví lidé, kteří to vnímají stejně. A stalo se. Jen to nebylo hned. A také jsem časem pochopila, že se nikdy nezavděčím všem.

Velmi hezké bylo slavnostní otevření salonu, které jsem inzerovala v místních novinách a na něž jsem vlastně pozvala celé městečko. To byl příjemný den a každému, kdo začíná, bych tuto zkušenost doporučila. Je to přirozený způsob, jak se dostat do povědomí místních lidí.

Kde váš salon působí a jaká je v místě konkurence? 

Můj salon se nachází v centru třítisícového městečka na východní Moravě. Působí zde další tři „profesně starší“ kosmetičky, známe se, máme normální vztahy, každá pracujeme s jinou značkou, každá máme svou klientelu, nezaregistrovala jsem nějaké konkurenční bojůvky. 

Klientky na kosmetiku se mi postupně zformovaly z mých stálých klientek „masážních“ a později přes reference. Některé mne našly na webu Essenté (což mi zpočátku velmi pomohlo!).

Atmosféra mého salonu oslovuje určitý typ lidí, a pokud je nadchne nejoblíbenější balíček služeb u mne, a to propojení aroma-masáže a péče o pleť, nebráním jim přijít a užít si krásnou relaxaci. Tento produkt jsem vymyslela a dotáhla do detailů tak, jak bych si sama přála, aby někdo pečoval o mne, a já si tak užila dvě hodiny blaženosti.

essente_marketa_cepicka_001_websizeV čem vidíte jedinečnost svého salonu, své práce? 

Proč by ženy měly navštívit právě můj salon? Ano, jistě, atmosféra, řekněme zastavení se v čase, v chladných dnech oheň v kamnech, nahřáté osušky k přikrytí, teplé kameny v dlaních, vonné teplé oleje, ruce, které ví… A k tomu můj zájem o každou klientku. Umím být ucho k naslouchání i rameno k vyplakání, ale také mlčenlivý profesionál, který umožní klientce, jež s důvěrou ulehla na lehátko, aby si odpočinula, a neunavuji ji zbytečnými dotazy nebo nabídkou produktů. Důvěra, diskrétnost, intuitivní přístup jsou, myslím, mou devizou. Nezahrnuji klientky svými problémy, jsem tu pro ně a záleží mi na tom, aby toto vnímaly. Že nejsou další v pořadí v „továrně na relax“, ale jsou jedinečné a já se jim plně věnuji. Nikdy si nedovolím např. zvednout telefon, i v průběhu působení masky jsem stále přítomna, a nechám klientku vybrat si, zdali chce být sama, případně nabídnu masáž hlavy, rukou… Chci, aby se u mne ženy cítily jako královny. Vím, že to občas všechny potřebujeme. A že si to zasloužíme.

Chodí k vám klientky z blízkého, nebo i vzdáleného okolí? A jakou péči si nejčastěji dopřávají?

Od počátků si ke mně nacházejí cestu spíše lidé z větších okolních měst. Místním trvalo déle mne přijmout. Okruh klientely mám již uzavřený, ať už na aroma masáže či na kosmetická ošetření. A všichni jsou objednáni dlouho dopředu a chodí pravidelně. Z kosmetických ošetření převládá hydratační a liftingové, neboť mou klientelu tvoří převážně ženy středního věku, které samozřejmě nechtějí stárnout, a zároveň nechtějí jít cestou invazivních zákroků. Proto nabízím například mikrojehličkování, radiofrekvenci, karboxyterapii. Ošetření v průběhu roku střídáme, a díky tomu udržujeme pleť salonním ošetřením i domácí péčí ve skvělé kondici. 

Proč jste si vybrala pro svoji práci právě kosmetiku Essenté? 

O značce Essenté se mi asi před 5 lety nadšeně zmínila kolegyně Mavi Vlková, která ji zaregistrovala na veletrhu v Praze, kam jsem tehdy sama nemohla jet. Nadchla ji složením, a především čistým elegantním vzhledem francouzského střihu. A zejména tím, že je to česká firma. Obě jsme se tehdy rozhlížely po nové značce, se kterou bychom spolupracovaly. Vypravily jsme se na úvodní školení do Brna, později do Olomouce a naše spokojenost trvá už roky. 

Jaká je podle vašich zkušeností komunikace s lidmi v Essenté?

Jsem velmi spokojena, komunikace je vždy perfektní a vstřícná, objednávky vyřízeny bleskovou rychlostí. Oceňuji práci Terezy Přívětivé… Navíc systém odměn specialistek je velmi příjemný. 

Zúčastňujete se školení pořádaných Essenté?

Troufám si říct, že jsem se zúčastnila snad všech již uspořádaných školení. Zejména ta online z poslední doby jsou skvělá, protože vždy přinášejí nové informace, případně si ráda zopakuji, co jsem už pozapomněla, co mne zajímá, navíc z pohodlí domova – neboť my zde na východě republiky máme do Prahy opravdu daleko. Velmi tato školení oceňuji a děkuji za ně. A těším se na další!

Jak na ošetření kosmetikou Essenté reagují vaše klientky? 

Jsou velmi spokojeny, některé přímo nadšeny. Součástí salonu je kompletní nabídka všech produktů a většina klientek si u mne ráda nakoupí, neboť samozřejmostí je i mé poradenství. Zároveň ví, že případně mi mohou produkt vrátit s tím, že zkusíme jiný. Ještě se to nestalo, ale ráda jim tuto možnost připomenu, neboť to žádná lékárna ani drogerie nenabídne. Pečlivě si vedu kartotéku nejen s ošetřením, ale i s prodanými produkty, takže vím, jaký krém měla konkrétní klientka minule, a že by to v tomto období například už chtělo změnu. Obvykle jsou ženy vděčny za radu a možnost vše vyzkoušet. 

essente_marketa_cepicka_001_websize

Vzpomenete si na nějaký konkrétní případ, kdy vaše ošetření někomu pomohlo vyřešit vleklý kosmetický problém? 

Několik klientek s komplikovanou pletí (zralý věk, suchá a reaktivní, přecitlivělá pleť, hormonální akné) si ke mně našlo cestu z jiných, řekněme luxusních salonů, a jsem nesmírně ráda, že se nám podařilo nastavit domácí péči i salonní ošetření tak, že jsou velmi spokojené, a potíže, se kterými za mnou přišly, se již neobjevují.

Který z produktů Essenté používáte nejraději a který podle vás přináší skutečně viditelné výsledky při péči o pleť?

Mám velmi ráda Essenté Hyal booster a nejoblíbenější je Essenté Premium krém. Moc mě těší efekt alginátových masek a miluji Essenté Hydratační masku. A Essenté Kolagenová maska či Essenté Omlazující maska mají též skvělé výsledky!

Mohla byste říct něco o sobě, o své rodině, jaké jsou vaše zájmy, záliby?

Mám dvě skvělé dospívající děti, které si pomalu jdou za svými sny, takže nyní už mám více prostoru pro sebe. Nerada marním čas, ale zároveň se občas vědomě věnuji odpočinku. Miluji přírodu, svou zahradu, pěstuji mnoho květin, bylin, které zpracovávám do různých produktů. A také velmi ráda cestuji… Mou vášní jsou vůně, pravé éterické oleje, jejichž sbírka se mi stále rozrůstá, tvořím přírodní parfémy. Aromaterapii jsem studovala 3 roky na Holistické škole a s radostí ji propojuji s masážemi. Zároveň i mé „kosmetické“ klientky si často užijí voňavý rituál. 

Mým velkým koníčkem je cvičení čchi-kung, jehož jsem lektorkou, a vedu zde ve Fryštáku pravidelné lekce, občas pořádám workshopy. Zároveň se v něm intenzivně vzdělávám, vnímám jeho blahodárné působení na tělo i mysl, jemné zharmonizování celé lidské bytosti. Příští rok plánuji cvičební pobyt v chrámech v Číně.

Člověk jako celek mne fascinuje a snažím se pochopit mnohé souvislosti z hlediska východních učení. Víme, že nejsme jen tělo, nebo jen obličej. Proto je skvělé, když žena vědomě pracuje na svém vnitřním nastavení, na své ne/spokojenosti, pocitu hluboké radosti, aby i ta se promítla do tváře. Pokud žena není šťastná, troufám si říci, že jí nepomůže sebedražší ošetření, aby vypadala lépe. A i tom je má práce. 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*