Velký průvodce AHA kyselinami

AHA kyseliny dokážou udělat s vaší pletí divy – umí ji hydratovat, pomáhají při akné a jsou účinným prostředkem i na pigmentové skvrny. V tomto článku se dočtete vše důležité, co se vyplatí o AHA kyselinách vědět, abyste z nich pro svou pleť vytěžili maximum.

aha-kyseliny-essente
AHA kyseliny jsou mocným nástrojem péče o pleť, je ale také důležité vědět, na co si dát pozor. Foto: Depositphotos.com

AHA kyseliny pocházejí z přírody

Pojmenování AHA kyseliny vzniklo z počátečních písmen názvu Alpha Hydroxy Acid, což jsou tzv. ovocné kyseliny. Jedná se o látky organického původu, které jsou rozpustné ve vodě, a jejich název nevznikl náhodně. Opravdu se nacházejí v ovoci a zelenině, dnes už ale existují i jejich syntetické varianty.

Mezi největší přednost těchto kyselinek patří schopnost odstranit odumřelé buňky z pokožky. Právě obnovením svrchní vrstvy kůže následně dochází k výraznému zlepšení akné (AHA kyseliny působí na akné antibakteriálně) a redukci vrásek, ale i k vyhlazení nerovností.

Existuje více druhů AHA kyselin a každá z nich svou specifickou vlastností prospívá určitému druhu pleti a pomáhá řešit konkrétní problém.

Top žebříček čtyř nejvýznamnějších AHA kyselin:

Kyselina glykolová

V přírodě se vyskytuje v některých cukernatých rostlinách a ovoci – například v ananasu, melounu nebo v nezralých hroznech. Vzhledem k tomu, že molekula kyseliny glykolové patří mezi ty nejmenší, dokáže dobře prostupovat do hlubších vrstev kůže. Je velice účinná při odstraňování odumřelých buněk kůže a používá se právě třeba při chemickém peelingu.

Vždy je však třeba dávat si pozor na dávkování této účinné kyseliny – odborníci doporučují maximálně 4 %. Větší množství by v hlubších vrstvách kůže mohlo napáchat velké škody a mohlo by způsobit vážné poškození tkání.

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná se nachází v zakysaných mléčných výrobcích. Kyselina mléčná také odstraňuje odumřelé buňky kůže, kdyby ale soutěžila v této disciplíně s kyselinou glykolovou, vítězství by nejspíš patřilo kyselině glykolové. Kyselina mléčná má ovšem jinou výjimečnou vlastnost, a to schopnost skvěle hydratovat. Zároveň napomáhá k udržování správného pH v pokožce.

Kyselina mandlová

Kyselina mandlová se získává z extraktu hořkých mandlí. Její “talent” spočívá ve schopnosti prostupovat do mazových žláz, kde redukuje produkci mazu. Nejenže odstraňuje odumřelé buňky kůže, ale také redukuje maz a má navíc antibakteriální účinky. Proto je skvělým bojovníkem proti akné.

Kyselina citronová

Nachází se v citrusových plodech, jako je např. grep, citron nebo pomeranč. Kyselina citronová je silným antioxidantem, který chrání pleť před volnými radikály.

Jednoznačného vítěze tedy nemůžeme vyhlásit, protože každá AHA kyselina plní svou funkci a pomáhá s jinou problematikou pleti. Dohromady však tvoří nepřekonatelný tým, který chrání a čistí naši pleť.

AHA kyselinám ANO, ale opatrně

U těchto ovocných kyselinek musíme být ale opatrní, proto se pro domácí užití doporučuje pouze nižší koncentrace AHA kyselin. A i výběr každého přípravku bychom měli konzultovat s odborníkem – ideálně se zkušenou kosmetičkou, které důvěřujeme.

Nižší koncentrace AHA kyselin se nacházejí v některých kosmetických produktech, jako jsou krémy, čisticí emulze nebo např. masky na obličej. Může se vám zdát, že procento je příliš nízké, ale to má své opodstatnění. Samozřejmě čím je koncentrace vyšší, tím se účinek ovocných kyselinek zvyšuje, spolu s ním se ale zvyšuje i riziko poškození pleti.

Není to zákonem dané pravidlo, ale obecně se doporučuje, aby přípravky, které obsahují více než 12 % koncentrátu AHA kyselin, patřily pouze do rukou odborníků!

Účinek AHA kyselin je navíc natolik znatelný, že i jejich 3% obsah bude balzámem pro vaši pleť. Například Essenté nabízí čisticí gel s AHA kyselinami pro problematickou pleť s 3% obsahem ovocných kyselin, který pleť zbavuje odumřelých buněk kůže, hloubkově čistí a navíc příjemně hydratuje.

Jaké výsledky můžete očekávat, když s AHA kyselinami začínáte:

Rozhodla jste se pořídit si poprvé přípravek s nízkým obsahem ovocných kyselin? Poradíme, jak s ním zacházet, i jaké účinky můžete očekávat.

Pokud poprvé nanášíte krém obsahující AHA kyseliny, nelekněte se, pokud vás bude pleť trochu štípat a třeba i lehounce zčervená. To ke kyselinkám prostě patří! Tenhle, možná trošku nepříjemný, pocit je známkou toho, že kyselinky právě aktivně pracují na odstraňování odumřelých částí z vaší pokožky a na její následné regeneraci. Možná přitom zrovna bojují proti akné, které vás trápí, a používají své “zbraně”, které působí protizánětlivě a navíc pleť dokonale hydratují, aby byl výsledek co nejlepší.

Upozornění: Lehounké podráždění pleti by nemělo trvat déle než čtvrt hodiny.

Na AHA kyseliny zvykejte pleť postupně

I když jste třeba nezaznamenali žádné větší podráždění pleti, ze začátku se určitě vyplatí zvykat pleť na sílu ovocných kyselinek postupně. Zprvu například nanášejte přípravek s AHA kyselinami jen 2-3krát týdně. Uvidíte, že drobné podráždění a zarudnutí bude ustupovat čím dál rychleji, tak jak si vaše pleť bude postupně zvykat.

Pokud se tato péče s ovocnými kyselinkami vaší pleti zalíbí, můžete začít s každodenním nanášením přípravku.

Ideální je krém nebo jiný produkt obsahující AHA kyseliny kombinovat s hypoalergenním, jemným hydratačním krémem, který vaši pleť – možná jemně podrážděnou ovocnými kyselinkami – zklidní.

S AHA kyselinami pozor na sluníčko

Svoji pleť bychom měli před slunečním zářením chránit stále, pokud však používáme přípravky obsahující AHA kyseliny, platí toto pravidlo dvojnásob. Tím, že ovocné kyseliny
pomáhají odstraňovat odumřelé buňky kůže, je naše pleť o to jemnější a také odhalenější, a tedy choulostivější.

Při používání produktů s AHA kyselinami hrozí pleti až o 50 % větší riziko, že ji sluneční paprsky spálí. Proto je opravdu nezbytně nutné chránit ji spolehlivým krémem s vysokým ochranným faktorem.

Některé produkty obsahující AHA kyseliny mají zároveň i ochranný faktor. Vždy si ale raději pečlivě prostudujte složení přípravku, a pokud v něm ochranný faktor nenajdete, rozhodně pleť ještě před tím, než půjdete ven, ošetřete krémem, který SPF obsahuje.

Může dojít k podráždění pleti – pomůže nižší obsah AHA kyselin.

Lidská pleť AHA kyseliny poměrně dobře snáší a většinou si na jejich působení rychle zvykne, ale může se stát, že zrovna vaše pleť s nimi bude mít trochu problém. Pokud tedy krém nebo jiný produkt už nějakou dobu (např. týden) používáte, a přesto vaše pleť zůstává nejen po aplikaci, ale i během dne podrážděná, zřejmě bude na AHA kyseliny citlivá. To ale neznamená, že musíte na jejich používání rezignovat, často jen stačí zvolit produkt s nižším obsahem AHA kyselin.

Pro každodenní použití (ideálně ráno a večer) se perfektně hodí mycí emulze s mírným obsahem AHA kyselin, která pokožku zbaví všech nečistot.

Vrcholná péče AHA kyselin v salonu

Odborníci v kosmetických salonech a na estetických klinikách používají různě koncentrované AHA kyseliny – vždy záleží na problematice pleti.
Ale pozor: zatímco například Aha kyselinová 7% maska, kterou nabízejí kosmetičky značky Essenté a kterou si můžete dopřát v jakékoliv roční období a udělá vaší pleti jen dobře, silnější kosmetické procedury se doporučují absolvovat v zimním období a vždy se musíte svěřit výhradně do péče odborníků!

Vyzkoušejte unikátní korneoterapeutickou kúru!

Novinkou, která pracuje ve velkém právě s aktivními kyselinami je korneoterapeutická kúra Peel Therapy-Concept. Ta má stejné účinky jako chemický peeling, ale protože funguje na bázi pomalu a  postupně se uvolňujících kyselin, je k pleti maximálně šetrná. Více se o této novince, kterou speciálně pro pleť českých žen vyvinula česká kosmetická značka Essenté, dočtete v našem článku Korneoterapeutický peeling – unikátní metoda omlazení pleti.

Vysokoprocentní AHA kyseliny patří pouze do rukou odborníků!

Při výraznějších vadách pleti, jako jsou např. hluboké jizvy po akné a viditelné nerovnosti pleti, můžete zvolit ošetření peelingem až se 70% koncentrátem AHA kyselin.

Při takto silném koncentrátu AHA kyselin už ale jde o zákrok na pomezí kosmetického ošetření a lékařské péče. AHA peeling proto může provádět pouze odborně školená kosmetička nebo lékař. Na toto ošetření s vyšším koncentrátem AHA kyselin je již zapotřebí certifikátu pro AHA peeling.

Nejprve proto vždy vše zkonzultujte s odborníky, a poté bude třeba se na tento zákrok nachystat. Asi 14 dní před ním je totiž vhodné aplikovat speciální přípravky, díky nimž bude pleť dobře připravená.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*