7 rad, jak předejít kuperóze a žilkám v obličeji

Citlivá pokožka, náchylná k začervenání, praskání žilek a kuperóze trápí mladší i starší lidi bez rozdílu pohlaví. Nepříjemným kožním projevům lze předcházet, nebo je alespoň zmírnit, používáním speciální dermokosmetiky a dodržováním některých zásad.

Essenté péče o pleť
Pokud u své pleti pozorujete sklony k začervenání nebo už dokonce červené žilky máme, je třeba o ni soustavně pečovat. Foto: Depositphotos.com

„Vznik červených žilek je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží v oblasti obličeje, lýtek, stehen i jinde na těle. Nejde ale jen o estetický problém. Pokud se vhodným způsobem o takto citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy (trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév). V dalším stadiu pak vzniká chronické kožní onemocnění zvané rosacea,“ vysvětluje Denisa Jasinská ze společnosti Essenté, která se v Česku zabývá vývojem kosmetických produktů podle nejnovějších vědeckých poznatků.

Předpoklady k citlivé pleti se sklonem k začervenání a tvorbě rozšířených žilek jsme mohli zdědit po předcích, vliv mají hormonální výkyvy, těhotenství, menopauza, užívání některých léků, kouření, alkohol, ale třeba i nevhodná kosmetika, opalování nebo saunování.

„Pokud u své pleti pozorujete sklony k začervenání nebo už dokonce červené žilky máme, je třeba o ni soustavně pečovat a snažit se vyhnout všem situacím, které by stav zhoršovaly. Patří mezi ně i časté střídání teplot, kdy se cévky v podkoží v chladném prostředí stáhnou, a jakmile přejdete do tepla, zase se roztáhnou. Pokud se tento jev opakuje často, může snadno dojít k dlouhodobému začervenání pokožky nebo ke vzniku rozšířených žilek. Právě z tohoto důvodu nelze lidem s citlivou pletí doporučit například saunování,“ dodává Denisa Jasinská.

7 rad, jak se vyhnout kuperóze a žilkám v obličeji:

1. Speciální dermokosmetika

„Především doporučuji zaměřit se na dermokosmetiku, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození. Pro tento účel byl vyvinut i Essenté Set redukující začervenání pleti, obsahující Mycí emulzi s AHA kyselinami, Krém redukující začervenání a Booster proti začervenání pleti. Konkrétně posledně jmenovaný přípravek zlepšuje žilní mikrocirkulaci, posiluje pružnost kapilár, odstraňuje pocity pálení, suchosti, začervenání a podráždění pleti, a díky speciálním zeleným pigmentům okamžitě pomáhá krýt zarudnutí pleti,“ popisuje účinky speciální dermokosmetiky Denisa Jasinská.

2. Posilující rutin

K dalším účinným opatřením, která pomáhají v boji proti začervenání pleti a rozšířeným žilkám, patří užívání rutinu. Ten má schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. „Jedná se o bioflavonoid, který se nachází v některé zelenině a ovoci. Najdete jej v jablkách, pohance, většině citrusů, černém i zeleném čaji, také fíky jsou bohatým přírodním zdrojem rutinu. Anebo si jej můžete pořídit v tabletách jako doplněk stravy,“ doporučuje Klaudia Nawaisehová.

3. I v zimě musí pleť pít

Naše pokožka podléhá v zimě dehydrataci způsobené jak pobytem ve vytápěných prostorách, tak i nedostatečným pitným režimem, protože naše tělo nemá takovou potřebu žízně jako třeba v létě. Proto je třeba ohlídat si stejně jako po zbytek roku pravidelný příjem tekutin. „Zvláště ženy, které mají citlivou pokožku se sklonem k začervenání, by pak tomu měly v zimním období přizpůsobit i kosmetické přípravky určené k odlíčení a čištění pleti. Ideální je třeba jemná Mycí emulze s AHA kyselinami, obsahující zklidňující látky zabraňující podráždění kůže a zároveň předcházející dehydrataci,“ radí Denisa Jasinská.

4. Tabu jsou cigarety všeho druhu

Mezi prokázané příčiny vzniku citlivé pleti se sklonem k začervenání a rozšířeným žilkám patří i kouření. „Pleť kuřáka nebo kuřačky poznám na první pohled – mívá šedavý nádech, výrazné nosoretní rýhy a vrásky kolem očí a rtů. Často se na ní vyskytují i rozšířené žilky. Kouření opravdu neškodí jen zdraví, ale i kráse. A týká se to i teď tak moderních e-cigaret a iqoos,“ upozorňuje kosmetička Nikol Bárová ze společnosti Essenté. Mezi svými klientkami má prý také stále více žen, které si stěžují, že se jim v souvislosti s kouřením iqoos objevilo akné.

5. Alkohol jen symbolicky

Ne nadarmo malují karikaturisté opilcům červené nosy. Je známo, že alkohol rozšiřuje cévy, a pokud se pije často a ve velké míře, žilní stěny ztrácejí schopnost pružně reagovat. Důsledkem bývají popraskané žilky především v oblasti nosu a na tvářích.

6. Nevhodné saunování

„Lidé s hypersenzitivní pletí se sklonem k začervenání a tvorbě žilek by měli co nejvíce omezit pobyt v prostředí s častým střídáním teplot. Proto jim nelze v žádném případě doporučit saunování ani pobyt v horké páře,“ upozorňuje kosmetička Klaudia Nawaisehová.

7. Pozor na opalování

Kosmetičky vůbec nedoporučují vystavovat jemnou pleť obličeje slunečnímu záření (které je velmi intenzivní zvláště teď na horách) a radí, vždy používat krémy s účinnými UV faktory. U pleti se sklonem k začervenání a vzniku rozšířených žilek to platí dvojnásob.Essenté Beauty Box proti začervenání

Kompletní péče 3v1 redukující začervenání

Pokud vás trápí pleť se sklonem k začervenání, rozhodně investujte do přípravků určených přímo k řešení tohoto problému – ideálně do takových, které na sebe v péči navazují v rámci speciálního setu jedné kosmetické značky. Takovým je například  Essenté Beauty Box redukující začervenání pleti, který obsahuje tyto 3 produkty:

Essenté Mycí emulze s AHA kyselinami (100 ml)

Odličovací mycí emulze s mírným obsahem AHA kyselin dokonale čistí a zvláčňuje pokožku a díky obsahu mandlového oleje jí dodává pocit hebkosti. Kyselina mléčná, obsažená v produktu, odstraňuje odumřelé buňky pokožky, čímž pomáhá uvolnit ucpané póry a předcházet tvorbě zánětů. Jemná emulze podporuje přirozené obranné mechanismy pokožky a chrání ji před dehydratací.

Essenté Krém redukující začervenání (50 ml)

Speciálně vyvinutý krém pro hypersenzitivní pokožku se sklonem k začervenání, zánětu a s viditelně popraskanými žilkami. Přináší okamžitou úlevu a zmírňuje zarudnutí. Zlepšuje žilní mikrocirkulaci, zklidňuje, hydratuje a projasňuje pleť, zároveň ji chrání před nepříznivými vnějšími vlivy. Obsahuje například extrakt z jerlínu japonského, kyselinu hyaluronovou, skvalen či vitamín E.

Essenté Booster proti začervenání (50 ml)

Booster pro hypersenzitivní pleť aktivně redukuje začervenání pokožky, zlepšuje žilní mikrocirkulaci a posiluje pružnost kapilár. Odstraňuje pocity pálení, suchosti a podráždění. Hydratuje a díky speciálním zeleným pigmentům okamžitě redukuje viditelné zarudnutí a předchází riziku jeho opětovného rozvoje. Obsahuje například D-panthenol, extrakt z jerlínu japonského, kyselinu hyaluronovou, telangyn peptide a další účinné látky.

Další zajímavý článek – Jak se zbavit žilek v obličeji: víme, co funguje! – si můžete přečíst zde.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*