Jak na akné a jizvičky po něm

Na začátek jedna dobrá zpráva: Drobné i hlubší jizvy po akné vám nemusí zůstat napořád, dají se spolehlivě odstranit pomocí různých metod. Připravili jsme pro vás jejich přehled a zeptali se odborníků, kterou metodu kdy použít a jak vlastně fungují.

dama-v-cervenem-title-web
Jizvičky, které vám zůstanou po akné, rozhodně nejsou neřešitelným problémem. Foto: Depositphotos.com

Trpěla jste na akné v období dospívání a jizvičky na pleti vám to připomínají dodnes? Nemusíte s nimi žít navěky, nejprve zjistěte svou diagnózu u odborníka a nechte si poradit, jaká metoda na odstranění jizev bude pro vás ta pravá.

Na jemné jizvičky může pomoci chemický peeling, hlubší a výraznější jizvy odstraní různé laserové metody.

Přes léto si tyto možnosti zatím nastudujte, a pokud se rozhodnete pro některý ze zákroků, nechte to raději na podzim, abyste nepromeškala krásné slunné dny. Na sluníčko se po těchto zákrocích totiž nějakou dobu nemůže.

Za jizvičky po akné neobviňujte sebe

Obecně panuje takový názor, že pokud jste si v mládí “mačkala pupínky”, způsobila jste si jizvy sama. Pravdou je, že takové vymačkávání opravdu může jizvy způsobovat, rozhodně to ale není jediný důvod. Jizvičky totiž způsobuje už samotná tvorba zánětu.
Záleží tedy na jeho intenzitě, i když se zanícená oblast vyléčí, jizvička zůstává. Je proto důležité věnovat se důkladnému čištění pleti a zvolit přípravky, které zánětlivé procesy ničí již v zárodku, jako je například Essenté Aktivní booster při akné.

Existuje více druhů jizev a každá si žádá jinou péči

Je-li jizva viditelná, ale není vystouplá nebo propadlá, často ji stačí zamaskovat korektorem. Pokud na ni make up nestačí, netrapte se zbytečně a navštivte odborníka, který vám poradí, jakou následnou péči a metodu zvolit. Existuje totiž řada metod, které jsou různě invazivní. Velmi se liší také cenově.

Jemnější jizvy po akné vyhladí korneoterapeutická kúra

Pokud jizvy nemáte příliš hluboké, ale toužíte po hladké pleti, základní metoda, která vám k tomu dopomůže, je chemický peeling. Ten dokáže odloučit vrchní vrstvy pokožky a dopomůže vám tak ke hladší a vyhlazenější pleti. Bohužel se ale jedná o poměrně velký zákrok do nitra pokožky. Stejně účinná a přitom k pleti maximálně šetrná je korneoterapeutický peeling Peel Therapy-Concept, který speciálně pro potřeby pleti českých žen vyvinula česká kosmetická značka Essenté. Spočívá na bázi postupně a pomalu se uvolňujících účinných kyselin.

Velký přehled, jak funguje korneoterapeutický peeling, najdete v našem dalším článku Korneoterpautický peeling – unikátní metoda omlazení pleti.

Na vyvýšené jizvy pomohou steroidy

Pokud vám po akné zbyly tzv. vyvýšené jizvy, které korektor nedokáže skrýt, je dost možné, že vám odborník doporučí léčbu steroidy. Právě ta je na tento typ jizev nejčastěji používanou metodou. Steroidy se napíchají přímo do postiženého místa, díky nim vyvýšenina výrazně poklesne a je méně viditelná.

Červeně zbarvené jizvy vygumuje laser

Vaskularizované jizvy jsou červeně zbarvené, jsou totiž prorostlé cévami. Efektivní na tento typ jizev bývá cévní laser, jehož pomocí se jizvy zesvětlí a také zpevní.
Pokud se bojíte, že v salonu strávíte příliš mnoho času, tak to vás u tohoto zákroku rozhodně nečeká. Ošetření jedné jizvy totiž netrvá déle než jednu vteřinu. Druhý den můžete jít klidně do práce – pleť v místech zákroku bude sice lehce zarudlá den až dva, ale to spolehlivě zakryjete make-upem.
Důležité ale je se dva měsíce po zákroku vyvarovat slunci.

Vpadlé jizvy přemůže laser, kolagen a kyselina hyaluronová

Takzvané atrofické jizvy jsou vpadlé jizvičky tvořící prohlubeň v pleti. Ty se vytvoří, když nemá kůže při hojení dostatek pojivové tkáně. Tady pomůže neablativní laser, který dokáže propadliny vyhladit.
Laser podporuje tvorbu kolagenu, díky němuž se jizvy vyhladí. Někdy se samotný kolagen nebo také kyselina hyaluronová do hlubších jizev aplikují injekčně, aby hluboké jizvy vyplnily.
Pokud jsou propadlé jizvy problematičtější a výrazně hlubší, je třeba zvolit účinnější a také agresivnější metodu, např. frakční laser. V tomto případě je nutné postižené místo nejprve znecitlivit krémem, nechat působit zhruba jednu hodinu a teprve potom přistoupit k zákroku, který trvá přibližně 20 minut.
Pleť se po tomto zákroku regeneruje celý týden, počítejte i se stroupky, které se na pleti objeví. Výsledek ale bývá velmi markantní. Počítejte s tím, že byste pleť neměla vystavovat sluníčku minimálně 3 měsíce.

Lepší je tedy rozhodně s tímto – a vlastně i všemi ostatními zmíněnými zákroky – počkat na podzim, kdy vás krásné počasí už nebude tolik lákat ven…

Velký návod, jak se zbavit akné během měsíce najdete v našem dalším článku zde.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*