Krém proti vráskám? Soustřeďte se na aktivní látky!

Krém proti vráskám je rozhodně v určitém věku nezbytnou výbavou každé ženy (a čím dál častěji i muže). Než se však vrhnete do jeho výběru, přečtěte si, jak vlastně vrásky vznikají, čím můžeme zabránit jejich vzniku i na jaké aktivní látky se následně soustředit při výběru krému proti vráskám.

Vrásky jsou projevem stárnutí pokožky, ale jejich vznik není žádným důvodem k panice. I s nimi se totiž dá leccos dělat, a čím dřív začneme, tím lépe.

Naše pleť začíná ztrácet svou pružnost už po 25. roku, kdy se zpomalují buněčné procesy i regenerace, a naší kůži tak začne chybět kolagen, který pomáhá vznikající rýhy vyrovnávat. Přidá-li se k tomu dlouhodobá dehydratace kůže (vypít bychom měli minimálně 2 litry vody denně a pokožku hydratovat i speciálními kosmetickými přípravky), může toto zvrásnění pronikat až do její nejhlubší vrstvy. Vznikají tak viditelné hluboké vrásky, na které už musíme zvolit náročnější kosmetický kalibr.

Není vráska jako vráska

Vrásky rozlišujeme dynamické a statické. Dynamické jsou mimické vrásky, jemné linky, přičemž první začínají vznikat v lepším případě kolem 35. roku, v tom horším už ale kolem 25. roku. Statické vrásky se objevují kolem 40 let a stojí za nimi zmíněný nedostatek kolagenu, kdy kůže začne celkově vadnout.

Vrásky tedy vznikají jako důsledek stárnutí, můžeme k nim mít ovšem i genetické dispozice a také existuje mnoho faktorů, jimiž k jejich výskytu přispíváme sami – ať už se jedná o časté vystavování pleti sluníčku bez patřičné ​UV​ ochrany, kouření, přemíru alkoholu, nedostatečný pitný režim, stres, nedostatek spánku atd.

jak_na_kruhy_pod_ocima_inspirace_essente

Životabudiče, které zahánějí vrásky

Jak tedy posílit strukturu pleti a jak jí vrátit pružnost a mladistvý vzhled? Pomoct si můžeme rozhodně zlepšením životního stylu (na to není nikdy pozdě) a pak je třeba soustředit se na to, abychom dodali pleti látky, které ji udrží co nejdéle hladkou a krásnou.

Patří sem zejména dvě látky, které se vyskytují v našem těle, jsou tedy naší pleti vlastní, ale s věkem začnou ubývat – je to již zmíněný kolagen a pak také dnes ve všech pádech skloňovaná kyselina hyaluronová.
Proti vráskám nejlépe fungují kombinace aktivních látek, jejichž účinek je vědecky prokázán. Pokud tedy vybíráte krém proti vráskám, čtěte pečlivě etikety a soustřeďte se na tyto pojmy:

Krém proti vráskám by měl podporovat tvorbu kolagenu

Alfou a omegou pružnosti naší pleti je rozhodně kolagen. Ten je naší pleti vlastní a je smutné zjištění vědců, že každý rok nám jeho hladina klesá o 1 %. Vlastní produkci kolagenu v pleti podporuje například Essenté Aktivní liftingový krém, který je určený na problémy s ochablou pokožkou a povadlými konturami obličeje.​ Obsahuje peptidy, které dokáží povadlou pokožku velmi rychle oživit a vypnout.​ ​Důležitou aktivní látkou je rovněž celligent, který chrání buňky a DNA před účinky UV záření a přispívá k jejich rychlé regeneraci.

aha-kyseliny-essente

Kyselina hyaluronová dodá pleti svěžest

Naší pleti vlastní je také kyselina hyaluronová, která se rovněž přirozeně vyskytuje v našem těle. Ale i její množství s věkem klesá. Kyselinu hyaluronovou ovšem můžeme získat zvenčí. V tomto případě ale více než po krému proti vráskám raději sáhněte po séru, které obsahuje vysoce koncentrovanou kyselinu hyaluronovou. Právě ta vypíná pleť obličeje a odstraňuje z ní vrásky. ​Aby měly hydratační přípravky maximální účinnost, musí také obsahovat látky, které pomáhají vlhkost v pleti udržet.

Například Essenté Hyaluronový booster kromě již zmiňované kyseliny hyaluronové obsahuje hydractin – látku, která zvyšuje hydrataci pokožky po jedné hodině až o 38 % a účinky kyseliny hyaluronové udrží v pleti delší dobu.​

Booster pomáhá zlepšit elasticitu pleti a zároveň zamezuje ztrátě vlhkosti z jejích povrchových vrstev. Skvěle také funguje jako SOS přípravek v případech, kdy vaše pleť působí unaveně, protože ji dokáže v podstatě okamžitě rozjasnit.​ Díky své lehké gelové textuře se velmi dobře nanáší a rychle vstřebává.

Oční okolí si vyžaduje speciální krém proti vráskám

První mimické vrásky se tradičně objevují kolem očí. Většinou se jedná o nenápadné tenké linky, které se časem prohlubují ve vrásky. Se smíchem ale kvůli tomu rozhodně nešetřete – ten je přece tím, co nás činí spokojenými, a tedy vizuálně mladšími. Včas však sáhněte po skutečně kvalitním krému proti vráskám kolem očí. Pozor: ne po jakémkoliv krému proti vráskám, ale právě po tom, který řeší specifika pleti kolem očí. Ta je totiž o mnoho tenčí než kůže na jiných částech obličeje, a proto také vyžaduje speciální péči!

Vyzkoušet můžete například Essenté Intenzivní oční krém, který byl vyvinut speciálně pro tuto oblast obličeje.​ Účinky složek, které obsahuje, mají širší působení. Mimořádně účinné peptidy redukují tvorbu vrásek, zmírňují váčky, zesvětlují tmavé kruhy pod očima, zkrátka odstraňují stopy únavy. Krém ovšem především výrazně zlepšuje pevnost a pružnost pokožky a bojuje proti jejímu předčasnému stárnutí.​ Můžete jej také použít na jemnou kůži nad horním rtem, kde se rovněž tvoří viditelné vrásky.

AHA kyseliny mají rychlý efekt, ale špatně reagují na sluníčko

AHA kyseliny se poslední roky v kosmetickém průmyslu skloňují ve všech pádech. Jedná se o ovocné kyseliny, které mají schopnost odstraňovat odumřelé buňky, a tím pádem umějí vyhladit pleť. Postarají se o velice rychlou regeneraci pleti. Díky tomu se často používají v přípravcích na velmi suchou či sluncem zasaženou pokožku. Ne každá pleť je ale na AHA kyseliny připravena, u té citlivější můžete pociťovat štípání či pálení – zejména v reakci na sluneční záření. Máte-li tedy krém proti vráskám obsahující AHA kyseliny, nikdy nezapomínejte vzápětí nanést i krém s patřičným UV faktorem, a to v jakoukoliv roční dobu.

essente-korneoterapeuticky-peeling

Peptidy, tajné zaklínadlo proti vráskám

Peptidy jsou dnes téměř zaklínadlem proti vráskám. Používají se totiž také v jiných oborech, a co se týká kosmetického průmyslu, tam jsou hitem právě ve stimulaci kolagenu. Peptidy si můžeme představit jako velice efektivní spojení až deseti účinných aminokyselin. Působí především na povrchu pleti, kde se dokáží velice rychle postarat o její hydrataci ​a vypnutí, takže se stav vrásek rychle a viditelně zlepší.

SNAP-8 peptide, považovaný v současné době za jeden z nejefektivnějších peptidů, obsahuje Essenté Expres krém proti vráskám, který byl speciálně vyvinut pro intenzivní efekt redukce, vyhlazení a vyplnění vrásek. Peptidy redukují intenzitu kontrakcí mimických svalů, a tím výrazně snižují hloubku obličejových vrásek. Kromě peptidů tento krém obsahuje také D-panthenol, kyselinu hyaluronovou, mandlový olej, vitamín E a mnohé další. Je tak doslova nabitý perfektní skladbou účinných látek, díky nimž intenzivně a dlouhodobě vyhlazuje vrásky, podporuje vlastní produkci kolagenu v pleti a zvyšuje její pevnost a pružnost​. Tento krém proti vráskám lze bez nadsázky označit jako šetrnější, levnější a netoxickou alternativu aplikace botulotoxinu.

Retinol podporuje tvorbu kolagenu, ale jeho expirace je omezená

Retinol, který můžeme znát také pod označením vitamin A1, je účinný antioxidant, který pomáhá podpořit tvorbu kolagenu. Stará se o co nejpříznivější prostředí pro regeneraci buněk i obranyschopnost pleti vůči vlivům okolí. Pro elasticitu naší kůže může udělat skutečně hodně, ale pozor: je velmi citlivý na světlo, a tím pádem poměrně rychle oxiduje, proto je jeho expirace poměrně omezená.

Vitamíny C a E, ochránci naší pleti proti vráskám

Vitamín E už možná nemá tak tajemně znějící název, ale jeho účinky jsou léty prověřeny, proto ho obsahuje mnoho efektivních krémů proti vráskám. ​Jeho síla spočívá především v tom, že buněčnou membránu chrání před útokem volných radikálů, stará se o kolagenová vlákna a nenechá je zničit. ​Vitamín E se často používá v kombinaci s vitamínem C jako elixír proti předčasnému stárnutí a vzniku vrásek.

Vitamín C je důležitý nejen v boji proti chřipce, ale své místo má rozhodně i v kosmetickém průmyslu. Zvyšuje totiž tvorbu kolagenu a posiluje kožní bariéru, čímž pokožku celkově zpevní. Navíc dokáže pleť rozjasnit, a už taková pleť má mladistvější vzhled. Vitamín C však musíme získávat zvenčí – na rozdíl od zvířat si ho totiž naše tělo neumí vytvořit samo. Jeho ideálním zdrojem jsou citrusy, pomeranče, rakytník, jahody, brusinky, ale také brokolice nebo špenát.

hydratace-pleti-essente

Zelený čaj proti vráskám i zánětům

Poškození buněk umí redukovat také výtažky ze zeleného čaje, který obsahuje silné antioxidanty zvané katechiny. Právě ty se starají i o mladistvý vzhled pleti, protože v ní umí ničit případné zánětlivé procesy.

Vrásky pomůže zahnat i červené víno

Mezi oxidanty se řadí také resveratrol, který obsahují zejména jadérka a slupky některého ovoce, jako je černý rybíz, borůvky, moruše, grapefruit nebo modrá vinná réva. A laici říkají, že jeho denní dávku do sebe nejlépe dostaneme skleničkou kvalitního červeného vína (tuto míru však nedoporučují překračovat, protože pravidlo “čím více vína, tím méně vrásek”, zatím potvrzeno nebylo…). Resveratrol má mnoho pozitivních účinků, a tak je považován za jednu z nejsilnějších zbraní proti vráskám – podporuje vznik kolagenu, vytváří dobré podmínky pro buňky a efektivně chrání před slunečními paprsky.

Krém proti vráskám ano, ale myslete i na prevenci!

Kvalitní krém proti vráskám si rozhodně pořiďte, ale myslete i na to, že s věkem je naše pleť skutečně tenčí, méně elastická a více náchylná negativně reagovat na vnější vlivy, zejména na sluneční záření. UV záření pak vznik vrásek rozhodně urychluje. Nevystavujte se proto dlouho slunci a už vůbec ne bez patřičné UV ochrany v podobě kvalitního krému. Přes léto volte SPF 50, přes rok vsaďte na SPF 30 a mějte ho při sobě nejen v létě, ale i v zimě.

Kouření poškozuje strukturu kůže

Pokud kouříte, rychle přestaňte. Právě kouření má totiž na pleť velice negativní vliv. Jeho následkem je tzv. oxidační stres, při němž volné radikály poškozují strukturu kůže. Nikotin dokonce brání tvorbě kolagenu, proto je pleť kuřáků povadlá a málo hydratovaná, zároveň se z častého popotahování z cigarety tvoří výrazné vrásky kolem úst i očí. Kouření tak vznik vrásek urychluje mnohem více, než by se mohlo zdát.

Proti vráskám nejlépe funguje voda

A ruku na srdce, kolik jste dnes vypili vody? Pokud minimálně dva litry, můžete si blahopřát a vaše pleť jistě vrní blahem. V opačném případě může ale právě nedostatečný pitný režim stát za extrémně suchou či až dokonce hrubou pletí. Tedy rychle nastavit sklenice a pleti bez vrásek na zdraví!

Další zajímavý článek – Velký přehled: Proč jsou peptidy tak účinné – si můžete přečíst zde.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*